Kvalitní monitory na úpravu grafiky stojí víc než 3D

Adam Fiala
1. 12. 2011 3:44
Obchody nabízejí nepřeberné množství monitorů. Některé se víc hodí na sledování filmů, jiné uhranou svou velikostí

Před nákupem nového monitoru je potřeba se zamyslet, jestli využijete kvalitní podání barev, dobrý kontrastní poměr a speciální funkce. Anti-reflektivní technologie se hodí u každého, ale pravidelná kalibrace je něco, co obyčejný uživatel domácího počítače nepotřebuje. Zvláštní péči si zaslouží počítačoví hráči, ale také uživatelé grafických programů. Kdo podlehl mánii 3D, na toho také dojde. 

Monitor vhodný na video či práci s grafikou

Myslíte-li to s grafickými pracemi vážně a chcete počítač, který už na první pohled pomáhá, aby zobrazované barvy byly takové, jaké mají být, věnujte pozornost monitoru Eizo CG275W-BK. Tenhle kousek rozhodně nepatří mezi nejlevnější, cena se pohybuje okolo šedesáti tisíc. Z designového hlediska je doplněn postrannými, stínícími panely, které blokují různorodé světlo z okolí. Napomůže to i při sledování filmů, ale kvůli tomu neutratí člověk takové množství peněz. Popravdě, podobné zařízení však člověk vyrobí i lepenkové krabice.

Zajímavý je tak integrovaný kalibrační senzor, automatická kalibrace, flexibilní stojan, 27 palců plochy v širokoúhlém režimu. Komu jde o dobré pokoukání, ale není boháč, spokojí se s čtyřiadvaceti palci a monitorem značky Dell typu U2410. Má kvalitní reprodukci barev, anti-reflektivní povrch, široké spektrum pozorovacích úhlů a dynamický kontrast 80 000:1.

Monitory pro videohry

Je-li sháňka po vhodných monitorech určených pro excelentní herní zážitek, na trhu jsou k mání monitory značky Eizo. Čtyřiadvacetipalcový monitor Eizo FX2431-BK díky speciálním režimům Game a Thru umožňuje rychlou odezvu. Kontrastní poměr dosahuje hodnoty 2000:1, je-li nastaven maximální jas 360 cd/m2. Vhodnou výbavou dnešních dnů je i technologie Auto EcoView, který automaticky kontroluje příznivou hladinu jasu, aby se zbytečně neplýtvalo energií.

Monitor užije i filmový nadšenec, přístroj podporuje službu PiP, tj. obraz v obraze, kdy lze současně sledovat dvě videa. Připlatíte si za něj dvaadvacet tisíc korun. O dvanáct tisíc levněji vyjde model Eizo FS2331-BK. Taky disponuje technologií EcoView,je o palec menší, standardní kontrastní poměr 3000:1.

Největší monitory

Samsung Syncmaster S27A550H LED
V obchodech narazíte na monitory, jejichž nejzazší velikost úhlopříčky končí na dvaceti sedmi palcích. I to je už dostatečně velké rozlišení, aby to ustálo jak film v prvotřídní HD kvalitě, tak prostor pro simultánní práci. Samsung pustil na trh tento model, který vyrábí i s úhlopříčkou 23 palců. Kromě těch pár palců však sdílí stejné parametry.

Nejčastěji doporučuji monitor Samsung PX2370 a u toho asi zůstanu. Samsung Syncmaster S23A550H LED se předvedl dobře a cena není špatná, ale ve srovnání s předchůdci nemá šanci. Disponuje však komplexním řešením obrazových prvků jako menu, barvy se vyhýbají velkým problémům a filmy i hry na něm vypadají v pořádku. Kdyby jenom neměl zlozvyk potlačovat jasné barvy, přičemž příliš tlačí na zelenou, a kdybychom se dočkali lepší nabídky spojovacích portů." Eric Franklin, CNet.com.

3D monitory

Samsung S27A750D
Když přijde na design samotných monitorů, chovali se lidé ze Samsungu vždycky jako inovátoři. Ani nyní neselhali a posunuli pomyslné hranice dál. Palec tlustá obrazovka, většina elektroniky schovaná v základové části. I ta působí díky svému lesklému, kovovému krytu atraktivně. Výhodou je i technologie Ultra Clear. Ta napomáhá snížit dopad odrážejícího světla a v případě tohoto modelu funguje mnohem lépe než jiné anti-reflektivní metody. Předností monitoru je samozřejmě zabudovaný 3D systém a frekvence 120 Hz. Během hry v režimu 2D byl obraz velmi plynulý, snadno trumfnul jiné LCD. 3D se neobešlo bez much, ale nabízí velmi zábavný způsob pojetí her." PC Monitors.org.

V Čechách pořídíte tento typ monitoru za patnáct tisíc korun. Levnější variantu nabízí LG - D2542P za osm tisíc a D2770P za devět a půl tisíce korun.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy