Křišťálovou lupu dostal i Klaus, za video s perem

David Slížek
23. 11. 2011 22:45
V pražském divadle Archa byly předány ceny českého internetu Křišťálová lupa 2011
Foto: Repro Česká televize

Prezident Václav Klaus se stal zřejmě nejpřekvapivějším držitelem letošní Křišťálové lupy. Cenu si ale převzít nepřišel - ve skeči moderátorů Jana Simkaniče a Tomáše Hanáka ho od vstupu do sálu odradil bezpečnostní rám.

Předávání zvláštní ceny pořádajícího serveru Lupa.cz, kterou prezident získal za "výjimečné využití videa pro popularizaci české kultury ve světě", patřilo k nejvtipnějším a nejpřekvapivějším momentům středečního předávání letošních cen českého internetu.

Videem z tiskové konference, na které Klaus před kamerami nenápadně ukrývá v kapse ceremoniální pero, se v dubnu bavil (nejen) český internet. Prezident s ním pronikl i do světových médií.

Vyhledávače soutěžily naposledy

Křišťálovou lupu uděluje v některých kategoriích odborná porota a v některých hlasuje veřejnost (letos svůj hlas dalo skoro 60 tisíc lidí). Anketa proběhla už pošesté a i letos doznala řadu změn.

Přejmenovaly se, přibyly nebo naopak zmizely některé kategorie - například Vyhledávače letos podle pořadatelů soutěžily úplně naposled, protože šlo vždy o soupeření dvou největších: Seznamu a Google.

Až v průběhu jednání expertního panelu přibyla také kategorie Globální projekty českých tvůrců, zaměřená na projekty přesahující hranice ČR. Novinkou byla i kategorie One (wo)man show, ve které nakonec navzdory jménu vyhrál projekt dvou autorů.

Anticena pro přílepek

Lupu za Inspiraci roku si odnesla aplikace týdeníku Respekt pro iPad a projektem roku se staly webové a mobilní aktivity České televize. Lupu za Osobnost českého internetu převzal zakladatel Slevomatu Tomáš Čupr.

Anticenu získal v hlasování poroty přílepek loterijního zákona o cenzuře internetu poslance Farského

Server Aktuálně.cz skončil v kategorii Zpravodajství na třetím místě. Všem čtenářům, kteří nám poslali hlas, děkujeme za podporu, které si moc vážíme!

Výsledková listina Křišťálové lupy 2011

All Star

1. Seznam.cz
2. Google.cz
3. iDNES.cz
4. ČSFD.cz
5. Facebook.com

Internetové obchodování

1. Aukro.cz
2. Alza.cz
3. Heureka.cz
4. Slevomat.cz
5. Zboží.cz

Mobilní služba

1. multiplatformní Mapy.cz
2. Recepty pro iPad
3. multiplatformní iVysílání
4. Pubtran pro Android
5. Aplikace ČTK pro iOS a Android

Nástroje a služby

1. Mapy.cz
2. Jízdnířády­.iDNES.cz
3. Wikipedia.cz
4. iVysílání.cz
5. ZnámýLékař.cz

One(wo)man show

1. 1000, věcí co mě serou
2. Módní peklo
3. Čtyřlístky.cz
4. Cuketka.cz
5. Šťastný blog

Vyhledávače

1. Google.cz
2. Seznam.cz

Zájmové weby

1. ČSFD.cz
2. Živě.cz
3. dTest.cz
4. VideaČesky.cz
5. Dobyvatel.cz

Zpravodajství

1. iDNES.cz
2. Novinky.cz
3. Aktuálně.cz
4. ČT24.cz
5. IHNED.cz

Anticena

1. Přílepek loterijního zákona o cenzuře internetu poslance Farského
2. Bezdrátová Praha
3. ČTU a jeho špatná regulace telekomunikačního trhu
4. Petr Hejl a jeho recesistický projekt Nový hlodač
5. Profimedia a její neopravněné finanční poždavky

Globální projekty českých tvůrců

1. Socialbakers.com
2. Machinarium
3. Shipito.com
4. 360cities.net
5. Pixmac.com

Inspirace roku

1. Respekt pro iPad
2. Jízdomat.cz
3. Mixit.cz
4. Filmovámísta.cz
5. 3Dcaptcha.net

Osobnost roku

1. Tomáš Čupr
2. Josef Šlerka
3. Milan Fridrich
4. Daniel Dočekal
5. Jakub Havrlant

Projekt roku

1. Webové a mobilní aktivity České televize
2. ŽítBrno.cz
3. Google+
4. Redesign Super.cz
5. ČESKÁPOZICE.cz

Zvláštní cena serveru Lupa.cz

Václav Klaus, prezident ČR
Nora Fridrichová, moderátorka ČT

 

Právě se děje

před 26 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy