Konkurent Facebooku? Google+ v Česku zůstává sítí duchů

Tereza Holanová Tereza Holanová
12. 10. 2012 12:15
Řada uživatelů k účtu přišla, aniž by chtěla. I proto jej aktivně nevyužívá
Foto: ČTK

Praha - Sociální síť, kterou Google koncem loňského září veřejně spustil a která měla narušit dosavadní monopol Facebooku, zůstává nadále městem duchů. Alespoň v Česku.

Na síti Google+ podle odhadů aktivně působí přes 100 tisíc Čechů. Registrováno jich může být zhruba půl milionu. Pro porovnání: Facebook má v Česku kolem tří milionů registrací.

Řada uživatelů ale k účtu Google+ přišla, aniž by jej primárně chtěla využívat. Stačilo v minulosti používat server Picasa sloužící ke správě a editaci fotografií, který se do Google+ začlenil. Profily na nové sociální síti tudíž mají i ti, kteří si je nikdy cíleně nevytvořili.

Český Google neví, kolik má registrací

Samotní analytici a internetoví konzultanti přesné informace o úspěchu Google+ v Česku neznají. Konkrétní čísla neprozradili ani zástupci Google ČR. "Data na lokálních úrovních celosvětově nesdílíme," uvedli na dotaz Aktuálně.cz. Ze studie PlusDemographic nicméně vyplývá, že na počátku letošního roku používalo v Česku G+ přes 300 tisíc uživatelů.

Počet aktivních profilů můžeme následně odhadnout z čísel, která monitorují výsledek G+ ve světě. Podle oficiálních dat Googlu má nyní služba 400 milionů registrovaných osob, z toho 100 milionů - tedy čtvrtina - se na webu aktivně projevuje. Pokud by podobný podíl platil pro český trh, v lednu 2012 by skutečně aktivních tedy bylo 75 tisíc osob.

Jestliže by se za následujících devět měsíců zvýšil počet registrací na 500 tisíc (očekáváme pomalejší nárůst než v první vlně), jednalo by se o 125 tisíc aktivních uživatelů. Že se křivka nových profilů stále více zplošťuje, předpokládá například expert na internetový marketing Zdeněk Hejl.

Elitáři proti plebejskému Facebooku

"V České republice se Google Plus zpočátku ujal jako prostor pro elitářskou společnost technologických nadšenců, mladých podnikatelů a intelektuálů, kterým je Facebook příliš přelidněný, plebejský a pubertální," myslí si konzultant Petr Koubský. Postupně ale podle něj i tato skupina ztratila nadšení a dnes na G+ působí hlavně hyperaktivní osoby, kterým jedna sociální síť nestačí.

Podle Hejla jsou to i nyní podobní lidé jako například na Twitteru - marketéři, designéři, zástupci médií a technologických firem. "Facebook je oproti tomu masovka, která cílí na všechny bez ohledu na zaměstnání nebo věk," říká odborník.

Z lednových statistik G+ vyplývá, že 75 procent registrací v Česku měli muži.  Více než polovině osob bylo 18 až 24 let, následovala skupina do 34 let. Více než ve třetině všech případů se jednalo o studenty, ze zaměstnavatelů nejčastěji figurují IBM, McDonald's, DHL, T-Mobile, Vodafone a Tesco. K organizacím, které si v Česku založily firemní profil, patří Národní knihovna, Česká televize nebo internetový obchod Mall.cz.

Funguje dobře, ale chybí přátelé

Samotný G+ funguje podle Hejla dobře. "Kdyby člověk nebyl na žádné síti a neměl ještě vyhraněný okruh přátel, tak by asi G+ byla první volba," myslí si marketingový konzultant.

Většina lidí, kteří by takto přemýšleli, ale už má účet na Facebooku a k tomu, aby přešli, se mnoho důvodů nenabízí.

Základní nevýhodou jsou chybějící přátelé - český G+ působí stejně opuštěně jako Facebook na jaře 2008 (na ten se uživatelé začali masově registrovat až o několik měsíců později, když vznikla česká verze).

G+ přitom nenabízí to, co tehdy Zuckerbergova síť - novinku. Lidé už si vybudovali síť kontaktů; stejně tak zvládli na místě, kde působili doposud, uložit spoustu dat a informací, a vytvořit si tak určitou historii.

"Spousta funkcí G+ je nyní stejná nebo velmi podobná jako na Facebooku," upozorňuje Hejl. Ale každý server má samozřejmě něco navíc, v případě G+ jsou to třeba hangouty. Přímo lidé, kteří G+ používají, si pochvalují přehlednější nastavení soukromí, galerie, propojení s Google kalendářem nebo přítomnost Google Maps.

V čem je G+ lepší?

G+ tedy Facebooku sice konkuruje, ale nijak zásadně nebezpečně, myslí si Koubský. "Znám lidi, kteří zcela opustili Facebook a přešli jen na G+, je jich ale málo a nepřibývají," tvrdí odborník.

"Co mám zkušenost, tak pokud někdo aktivně používá G+, v naprosté většině chodí paralelně také na Facebook," navazuje Hejl. Sám si myslí, že čistých přesunů z Facebooku na G+ bylo skutečně málo.

Roli G+ vidí někde mezi Facebookem a Twitterem. "Kdo se chce bavit, využívá spíše Facebook, a kdo má zájem o kvalitní a aktuální informace, má spíše Twitter," očekává konzultant.

Podle Tomáše Menčíka ze společnosti Cyrrus G+ nejvíce konkuruje Facebooku co do propojení s jinými nástroji. Na mysli má především správu fotografií a již zmíněnou integraci s webem Picasa. Totéž platí pro další služby. "Uživatelé Gmailu jsou nevědomky uživateli i Google plus," komentuje Menčík.

Jak ale zdůrazňuje PR manažerka Google ČR Janka Zichová, srovnání s Facebookem vůbec není na místě. "Google plus není další sociální síť, která by s někým bojovala. Je to sociální nadstavba nad již existující platformou služeb, která do jejich používání vnáší nový, velmi důležitý rozměr - vztahy," říká.

Jednou a dost

Že by popularita G+ v Česku nějak zásadně rostla, experti spíše nečekají. "Trh sociálních sítí je tu poměrně dost nasycený," říká Menčík. Sám očekává, že G+ zůstane menší komunitní sítí. Ostatní odborníci, které online deník Aktuálně.cz oslovil, tvrdí de facto totéž.

Aby se popularita "pluska" zvýšila a služba neupadla do zapomnění, musí pro to Google něco udělat. Například spustit rozsáhlou reklamní kampaň nebo službu, která G+ jednoznačně odliší od ostatních.

Z náhodného dotazování zhruba dvou set Čechů jsme od většiny respondentů zjistili, že pokud G+ mají, nepoužívají ho. Nejčastější argumenty? "Mám pocit, že tam nikdo není, a nemám síly udržovat Facebook a G+ zároveň." Další účastnice si jej založila, aby zjistila, jak funguje. "Už jsem tam století nebyla, vlastně jsem tam nikdy aktivněji nepůsobila," odpovídá na otázku.

Cenu za originalitu pak dostává odpověď uživatele, který podle svých slov na G+ chodí, když chce být na chvíli sám.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou Národní asociaci držitelů zbraní

Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou organizaci Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Tvrdí, že někteří členové jejího vedení použili miliony dolarů z rozpočtu pro své soukromé účely a kupovali si za ně rovněž loajalitu a mlčenlivost bývalých zaměstnanců organizace. Vlastní žalobu na jednu z odnoží NRA podala také prokuratura metropole Washingtonu. NRA na krok reagovala podáním vlastní žaloby na prokuraturu. Prezident Donald Trump snahy o zastavení činnosti NRA označil za "velmi hroznou věc".

Podle žaloby, o níž novináře informovala nejvyšší prokurátorka státu Letitia Jamesová, si vedení organizace za "odkloněné finance" kupovalo zájezdy na Bahamy, lety soukromými tryskáči a jídla v luxusních restauracích. Tímto způsobem přitom snížilo majetek organizace během tří let asi 64 o milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a přivedlo ji do významné ztráty. Prokuratura podle ní činnost organizace vyšetřovala 18 měsíců.

Žaloba podle agentury Reuters staví demokratku Jamesovou proti největší a nejmocnější zbrojní organizaci v USA, která je úzce navázaná na Republikánskou stranu prezidenta Donalda Trumpa. Krok newyorské prokuratury podle agentury zcela jistě USA ještě více názorově rozdělí. Mezi konzervativci je totiž NRA opěvována jako hlavní zastánce ústavou daného práva na držení zbraní, zatímco liberálové ji často kritizují, protože podle nich stojí za rozmachem násilností v zemi.

Prezidentka NRA Caroly Meadowsová označila žalobu prokuratury za nepodložený a předem promyšlený útok a mocenský politický krok před listopadovými prezidentskými volbami. Organizace okamžitě podala na Jamesovou vlastní žalobu, podle níž prokurátorka porušuje právo NRA na svobodu projevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy