Konkurenci omezovat nebudeme, slibuje Microsoft

tl
14. 9. 2012 7:14
Za omezování konkurenčních prohlížečů hrozí Microsoftu pokuta
Foto: Microsoft

Softwarový gigant Microsoft slibuje Evropské unii, že nebude omezovat svou konkurenci a umožní výrobcům, aby do počítačů s Windows 8 instalovali i jiné internetové prohlížeče, než je jeho Internet Explorer.

Za omezování konkurence Microsoft už před třemi lety kárala Evropská komise. Aby se firma vyhnula pokutě, slíbila, že uživatelům dá na výběr z více prohlížečů. Nyní si ale někteří výrobci začali znovu stěžovat na to, že Microsoft sliby neplní a instalaci prohlížečů, jako například Google Chrome nebo Mozilla Firefox brání. Celou situací se proto začal zabývat evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Ten problém s omezováním konkurence údajně vyřešil telefonátem Stevu Ballmerovi, který Microsoft řídí.

Problém Microsoft vyřeší

„Ředitel Microsoftu Steve Ballmer mě při osobním rozhovoru ujistil, že okamžitě vše splní, bez ohledu na výsledky antimonopolního vyšetřování," prohlásil Almunia. Dodal, že on sám považuje tuto věc za „velmi, velmi vážný problém".

Zároveň Steve Ballmer Evropské komisi řekl, že Microsoft je už připraven předvést opatření, která hodlá v otázce prohlížečů zavést. Pokutu nakonec ale Microsoft možná stejně dostane, protože ho EK podezřívá i z toho, že  ve Windows 8 neposkytuje přístup k úplnému rozhraní pro programování aplikací (API) u některých prohlížečů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy