Konkurenci omezovat nebudeme, slibuje Microsoft

tl
14. 9. 2012 7:14
Za omezování konkurenčních prohlížečů hrozí Microsoftu pokuta
Foto: Microsoft

Softwarový gigant Microsoft slibuje Evropské unii, že nebude omezovat svou konkurenci a umožní výrobcům, aby do počítačů s Windows 8 instalovali i jiné internetové prohlížeče, než je jeho Internet Explorer.

Za omezování konkurence Microsoft už před třemi lety kárala Evropská komise. Aby se firma vyhnula pokutě, slíbila, že uživatelům dá na výběr z více prohlížečů. Nyní si ale někteří výrobci začali znovu stěžovat na to, že Microsoft sliby neplní a instalaci prohlížečů, jako například Google Chrome nebo Mozilla Firefox brání. Celou situací se proto začal zabývat evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Ten problém s omezováním konkurence údajně vyřešil telefonátem Stevu Ballmerovi, který Microsoft řídí.

Problém Microsoft vyřeší

„Ředitel Microsoftu Steve Ballmer mě při osobním rozhovoru ujistil, že okamžitě vše splní, bez ohledu na výsledky antimonopolního vyšetřování," prohlásil Almunia. Dodal, že on sám považuje tuto věc za „velmi, velmi vážný problém".

Zároveň Steve Ballmer Evropské komisi řekl, že Microsoft je už připraven předvést opatření, která hodlá v otázce prohlížečů zavést. Pokutu nakonec ale Microsoft možná stejně dostane, protože ho EK podezřívá i z toho, že  ve Windows 8 neposkytuje přístup k úplnému rozhraní pro programování aplikací (API) u některých prohlížečů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Rusko jedná s Tureckem o další dodávce systému protiraketové obrany S-400

Moskva jedná s Ankarou o další dodávce systému protiraketové obrany S-400. Agentuře Interfax to ve středu řekl šéf státní vývozní firmy Rosoboronexport Alexandr Michejev. Dvě dodávky vyspělého systému protivzdušné obrany už letos turecká armáda z Ruska dostala, po zprovoznění techniky a výcviku obsluhy mají být zbraně operativní v dubnu příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Liberty Ostrava pokračuje s omezenou výrobou. Část zaměstnanců zůstane s nižší mzdou doma

Hutní společnost Liberty Ostrava pokračuje v provozu s omezenou výrobou, který zavedla v červenci mimo jiné kvůli vysokým cenám surovin a dovozu oceli ze zemí mimo Evropskou unii. Považuje ho za neférový. Nebude propouštět, ale část zaměstnanců, kteří už vyčerpali dovolenou, zůstane doma se sníženou mzdou. Odbory považují situaci za alarmující, nedávají ji ale za vinu vedení firmy, vnímají to jako evropský problém.

Zdroj: ČTK
Další zprávy