Kindle Store vyrazil do boje se "spamovými" knihami

LP Fish
17. 8. 2011 9:20
Amazon se rozhodl stáhnout ze svého online knihkupectví e-knihy, které jsou jen napodobeninami originálních textů. "Odplevelení" je podle něj v zájmu nakupujících

Amazon se rozhodl vypořádat s chytráky, kteří se snaží přiživit na rozvíjejícím se trhu s e-knihami. Tento trh je v jistém smyslu záchranou spisovatelů. Z publikování tištěných knih se lze uživit jen těžko, a to i pro zavedená jména.

Situaci pro server AtlanticWire charakterizoval například Edward Jay Epstein. Novinář a autor desítky publicistických knih, které se rozhodl digitalizovat. "Tento týden to nebylo nic moc, prodal jsem jen 165 e-knih. Ale kontinuálně se to zlepšuje, s každým novým nasazeným titulem."

Problém jsou tzv. spamové knihy

Trh s e-knihami na Amazonu - Kindle Store - však trpí dětskou nemocí. Jsou jimi tzv. spamové knihy, publikované pod licencí PLR (Private Label Rights), jejichž prodej probíhá na principu pyramidové hry.

Jde především o marketingové knihy, jejichž práva koupí "knižní spekulant" za minimální částku, například 10 dolarů, a poté knihu může s drobnými úpravami (přeformátování, jiný obal či název), prodávat pod vlastním jménem. Kromě zisku za každý prodaný kus můžete dál prodávat i práva pod stejnou licencí, pod jakou jste ji koupili.

Zadáte-li v Kindle Storu do vyhledávání například obrat Kindle marketing, objeví se podle serveru NYTimes 12 990 výsledků. Tolik knih na toto téma však pochopitelně napsáno nebylo. Jde o stejné či jen lehce pozměněné verze jednoho, navíc nijak závratně inteligentního textu.

Krátký proces

Amazon se oprávněně domnívá, že "zaplevelení" jeho online knihkupectví podobnými kousky jen mate zákazníka a odrazuje ho od vybírání skutečně zajímavých knih. Proto se rozhodl podle serveru Arstechnica s tímto druhem publikací skoncovat a jejich autorům rozeslal e-mail, upozorňující, že tituly "nelišící se a nebo jen velmi málo odlišné" od původního díla z obchodu vyřadí.

To je dobrá zpráva pro milovníky skutečných knih a špatná pro spekulanty, snažící se vydělat i na zájmu o e-knihy. Uvidíme, jak dlouho se podaří udržet Kindle Store čistý.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy