iPhone 4S přichází do Česka, popovídejte si se Siri

Jan Kovalík
28. 10. 2011 14:00
Na pulty českých obchodů přichází nový iPhone 4S s osobní asistentkou Siri
iPhone 4S
iPhone 4S | Foto: Apple.com

Počínaje dneškem mohou Češi (mluvící anglicky, ideálně s newyorkským akcentem) započít plodný dialog se svým telefonem. Do místních obchodů přichází iPhone 4S s "inteligentní" osobní asistentkou Siri.

Prodavači v obchodech mobilních operátorů proto nebudou moci oslavit výročí založení samostatného Československa dnem volna. Tedy alespoň ti, pracující pro Vodafone a T-Mobile.

Telefonica O2 předem ohlásila, že kvůli náročným obchodním podmínkám firmy Apple nenabídne iPhone 4S svým zákazníkům. "Detaily jsou obchodním tajemstvím, ale na prodeji tohoto modelu jsme se s Applem nedohodli. Jaké podmínky si vyjednali ostatní operátoři nevíme," říká Hany Farghali, mluvčí Telefonica O2.

Čarování s cenou

Vodafone i T-Mobile nabídnou nový iPhone s kapacitou 16 a 64 GB paměti, 32 GB verze se na český trh dostane se zpožděním.

"Váš férový operátor", jak zní ironický slogan Vodafonu, nabídne iPhone 4S 16 GB s paušálem ve výši 2177 Kč za 10 377 Kč. Stejný typ bez dotace pak za 16 277 korun.

T-Mobile mobil nabídne iPhone 4S na první pohled za nižší ceny. Šestnáctigigabajtová verze s paušálem ve výši 2300 vyjde na 5 499 korun. Stejný, nedotovaný přístroj pak na 15 999 Kč.

Trik s cenou spočívá v délce závazné smlouvy, Vodafone si zákazníka zaváže na šest měsíců, T-Mobile na celé dva roky, takže rozdíl v ceně se T-Mobilu vrátí v měsíčních splátkách.

Češi si mohou iPhone 4S koupit též přímo od Applu, který ho ve svém e-shopu nabízí za 14 490 korun bez závazků.

 

Právě se děje

před 46 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy