Google vyráží do boje s nelegálním stahováním

tl
16. 10. 2012 12:25
Internetový gigant se dohodl se studiem 20th Century Fox
Internetový obchod s aplikacemi, filmy, hudbou a knihami od Googlu.
Internetový obchod s aplikacemi, filmy, hudbou a knihami od Googlu. | Foto: Aktuálně.cz

Filmová studia se čím dál více potýkají s internetovým pirátstvím, a přicházejí tak každým rokem o významnou část svých příjmů. V boji proti nelegálnímu stahování jim nyní chce pomoci Google, jehož internetový vyhledávač přitom často slouží jako nejjednodušší cesta, jak se k pirátským kopiím filmů dostat.

Internetový gigant se totiž před nedávnem dohodl se studiem 20th Century Fox na tom, že více než 600 jeho filmů a televizních pořadů nabídne ve svém obchodě Google Play a na serveru YouTube, přičemž cena legálně stažených filmů by měla být zlomkem ceny originálního DVD.

Filmy za rozumnou cenu

Google doufá, že pokud filmy, které bude nabízet, nebudou předražené, lidé jim dají přednost před stahováním nelegálních kopií. Za nízké ceny sice už dnes filmy nabízejí například internetové videopůjčovny, ty se ale příliš vysoké oblibě netěší, protože většinou poskytují poměrně omezenou nabídku filmů.

Prodej filmů přes Google by mohl způsobit podobnou revoluci jako kdysi obchod s hudbou iTunes. Když se totiž Apple domluvil s vydavateli a začal legálně prodávat hudbu za rozumnou cenu, velká část lidí od nelegálního stahování nebo kopírování CD ustoupila.

Nová služba od Googlu odstartuje nejprve ve Spojených státech a postupně se dostane i do ostatních zemí světa. Její příchod nepochybně ocení i čeští tvůrci a producenti, kteří jenom za minulý rok přišli kvůli nelegálnímu stahování o 610 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy