Google ve Francii blokuje slova torrent a rapidshare

Kultura Kultura
26. 7. 2012 7:35
Francouzský nahrávací průmysl zvítězil na softwarovým gigantem
Foto: Reuters

Pokud byste byli ve Francii a chtěli jste přes Google najít něco s dovětkem torrent, rapidshare nebo megaupload, nejpopulárnější internetový vyhledávač vám příliš nápomocný nebude. Na základě rozhodnutí francouzského nejvyššího soudu totiž musí tyto výrazy blokovat z důvodu boje proti internetovému pirátství.

Podnět k soudu přišel od organizace Syndicat National de l'Édition Phonographique (SNEP) hájící zájmy francouzského nahrávacího průmyslu. Ta se k němu obrátila s tím, že dané výrazy jsou ve vyhledávání Googlu na vzestupu a společnost se tak na pirátech přiživuje.

„Jedná se o první takové rozhodnutí ve Francii, které jasně značí, že vyhledávače by se měly podílet na regulaci internetu," mnul si ruce v oficiálním prohlášení ředitel SNEPu David El Sayegh.

Organizace přitom už dříve neuspěla se stejným požadavkem u nižších soudů. Důvodem zamítnutí bylo, že se nejedná o přímé porušení autorského práva. Nicméně nejvyšší soud rozhodnutí zvrátil s odůvodněním, že žalobní nárok byl vznesen se záměrem předejít protiprávnímu jednání.

Snaha vymýtit pirátství silnější než svoboda internetu

Dle vyjádření soudu Google nemůže být přímo zodpovědný za chování svých uživatelů. Ti se ostatně musí ke kýženým ilegálním souborům sami proklikat a internetové pirátství je tedy jejich vlastní rozhodnutí. Zablokování několika slov jim však cestu za „závadným materiálem" přinejmenším výrazně zkomplikuje.

Google tak musí dané výrazy zablokovat v našeptávací službě Autocomplete a slova nesmí zobrazovat ani služba Instant, tedy vracení výsledků vyhledávání přímo v průběhu psaní dotazu.

„Algoritmus služby Autocomplete je založený na aktivitě našich uživatelů," vyjádřil se zástupce společnosti pro technologický server The Register. Soudní rozhodnutí softwarového giganta nepotěšilo. Ten se totiž už nyní snaží v našeptávači blokovat výrazy související s internetovým pirátstvím, ovšem na základě vlastních interních pravidel.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Žalobce navrhl vazbu pro tři lidi, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Státní zástupce navrhl vazbu pro tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba.

Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté údajně zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu poprvé od začátku března klesla pod 50 tisíc dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od 8. března sestoupila pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Kolem 8:00 SELČ se bitcoin podle obchodní platformy CoinDesk prodával za zhruba 49 600 dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem devíti procent.

V průběhu dnešního obchodování cena bitcoinu klesla až na zhruba 48 400 dolarů. Minulý týden se přitom vyšplhala až na rekordní maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Zdroj: ČTK
Další zprávy