Google potřebuje "televizní mír"

LP Fish
26. 8. 2011 9:35
Googlu se nedaří rozjet projekt Google TV a nehodlá investovat ani do vlastní výroby televizního obsahu. Očekává se, že Eric Schmidt přijede na televizní festival v Edinburghu s olivovou ratolestí
Foto: ČTK

Jako první osoba v historii mimo televizní průmysl vystoupí dnes vpodvečer na televizním festivalu MediaGuardian v Edinburghu výkonný předseda Googlu Eric Schmidt. V minulosti vystoupil s ostře sledovaným projevem například generální ředitel BBC Mark Thompson nebo James Mudroch z dnes nejkritizovanější mediální společnosti News Corp.

Projev Erica Schmidta bude živě vysílán na profilové stránce festivalu na YouTube.

YouTube už není nepřítel

Přitom právě kvůli YouTube, kterou Google vlastní, se dostával v minulosti internetový gigant s televizními společnostmi do ostrého sporu kvůli údajnému porušování autorských práv. Google však dokázal s většinou televizních společností najít společnou řeč a rozdělit zisky z reklamy na YouTube.

Společnosti vlastnící autorská práva tak dnes můžou televizní a filmová díla buď stáhnout, nebo mít z jejich on-line promítání podíl na zisku. Podle Guardianu jsou zisky televizních společností z reklamy v on-line vysílání často vyšší než z klasického vysílání. Především proto, že na internetu se na TV dívají podstatně mladší diváci, po jejichž zájmu prahnou inzerenti.

Google přesto dosud čelí jednomu velkému soudnímu sporu. A to žalobě společnosti MTV a Viacom (vlastnící filmová studia Paramount) ve které jde o jednu miliardu dolarů.

Televize potřebujeme…

Očekává se, že Schmidtův projev bude velmi smířlivý a vyzve televizní producenty k širší spolupráci. Jedna z manter Googlu je totiž tvrzení, že jde o technologickou společnost a ne o společnost zabývající se výrobou obsahu. Ne že by se nepokusili prosadit i v této oblasti.

V dubnu například společnost oznámila, že investuje 100 milionů dolarů do vytváření původního obsahu. I když tato částka vypadá závratně, nedosahuje ani poloviny běžného rozpočtu hlavních evropských televizních společností a lze tak očekávat, že se Google bude dál orientovat především na obsah vytvářený někým jiným. A britské televizní společnosti, ke kterým bude dnes večer mluvit jsou nejúspěšnější vývozci televizních děl na světě.

… ta naše nám moc nevyšla

Nepříliš úspěšný se zdá také projekt Google TV, který se začal na jaře rozjíždět v USA. Google TV je podle Guardianu neohrabaná a náročná na použití. Výrobce set- top boxů Logitech, které jsou pro její sledování nutné také nasadil podle komentátorů příliš vysokou cenu. Tento "defekt" však zřejmě Google elegantně vyřešil nákupem Motoroly a další set-top box podporující jejich "televizi" ve webovém prohlížeči lze tak očekávat od tohoto výrobce.

Podle Guardianu tak bude Schmidtova strategie vysvětlit televizním producentům, že stejně jako Google potřebuje výrobce kvalitního obsahu, potřebují i oni jej. Čím více televizního obsahu je totiž on-line, tím víc peněz potom bude Google rozdělovat.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy