To nejlepší z přehlídky novinek: Povedená kopie iPhonu, pořádný tablet i krásný notebook

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Hlavní hvězdou veletrhu Mobile World Congress v Barceloně byla nová verze telefonu Galaxy S. Samsung do evropské verze vložil vlastní procesor, který je podle prvních testů výkonu jen o trochu pomalejší než čip v nových iPhonech. Pokrokem je i odlehčené uživatelské prostředí Samsung Experience.
Samsung se soustředil na kvalitu fotoaparátu, který disponuje proměnlivou clonou. V plně otevřeném stavu má rekordní světelnost, za běžného světla nabídne větší ostrost záběrů - alespoň to výrobce slibuje. Lepší je také zvuk. V balení by mělo být i jednoduché pouzdro. Větší model 9+ má více paměti a fotoaparát se zoomem jako Note 8. V předobjednávkách je navíc levnější než loňský model díky slevě 2500 korun i za nefunkční starý mobil.
Největší překvapení v Barceloně odhalil Asus. Zenfone 5Z je designově kopií iPhonu X, včetně záseku v displeji, ale díky kompaktním tvarům a vynikající výstavě se to dá odpustit.
Zenfone 5Z s procesorem Snapdragon 845, který je podobně výkonný jako nový Exynos v Galaxy S9, totiž bude stát v přepočtu mezi 12 až 13 tisíci korunami. Zenfone by měl navíc mít i konkurenceschopný fotoaparát, na rozdíl od loňského Zenfonu 4 Pro.
Foto: Otakar Schön
Otakar Schön
2. 3. 2018 7:30
Letošní ročník veletrhu Mobile World Congress se zapíše do historie nejen díky sněhu v Barceloně. Po letech stavění skleněných zámků se ukázaly sítě 5G jako něco reálného. Výrobci rychle reagují na schválené standardy a ukázali vybavení pro mobilní operátory, výrobce automobilů i první zařízení pro koncové uživatele. Do telefonů se 5G dostane až v příštím roce, místo vyčkávání se ale výrobci pustili do boje proti rámečkům. Kontroverzní trend zkopírovat Apple s jeho vykousnutým displejem se nedal přehlédnout, V Barceloně ale nebyly jen pěkné telefony, příjemným překvapením byly i počítače a tablety.
 

Právě se děje

před 16 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy