Facebook překvapil, naučil se vydělávat na smartphonech

Tereza Holanová Tereza Holanová
24. 10. 2012 10:33
Na příjmech z inzerce se mobilní reklama podílela ze 14 procent
Foto: Reuters

New York, San Francisco - Americké společnosti Facebook se konečně podařilo prokázat, že je schopná vydělávat i na uživatelích, kteří se přihlašují přes tablet či chytrý telefon. Jak se po zveřejnění výsledků za třetí čtvrtletí ukázalo, zhruba 14 procent inzertních zisků pocházelo právě z mobilní reklamy.

Akcie Facebooku reagovaly na zprávu růstem - během úterního obchodování vzrostly o 2,53 dolaru, tedy o 13 procent.

Analytici se netrefili

Za reklamu, která se zobrazí na obrazovkách telefonů či tabletů, Facebook získal 153 milionů dolarů. Tedy výrazně více, než odhadovali analytici, kteří očekávali, že se částka příliš nebude lišit od 45 milionů dolarů z druhého kvartálu.

Celkově Facebook na reklamě meziročně získal o 36 procent více, tedy 1,09 miliardy dolarů. Na všech příjmech se prodej inzerátů podílel z 86 procent. Příjmy z online plateb se zvýšily o 13 procent na 176 milionů dolarů.

Co se týká finančních výsledků, společnost skončila ve třetím kvartále ve ztrátě, která činila 59 milionů dolarů. Pro srovnání, ve stejném období loňského roku vykázala firma zisk 227 milionů dolarů. Ztrátu za červenec až září 2012 vyvolaly především jednorázové položky, dále pak výdaje spojené s kompenzací akciových ztrát.

Mobilní boom nastal v létě

Obavy, zda provozovatel největší sociální sítě světa zvládne získat peníze i od stále rostoucího počtu mobilních uživatelů (aktuálně se jich přes telefon připojuje zhruba šest z deseti), vzrostly především v květnu tohoto roku, v době vstupu firmy na burzu.

Jak ale šéf Mark Zuckerberg zdůraznil, na jaře mohla situace vypadat hůře jen proto, že se Facebook ještě ani pořádně o výdělek nesnažil a k hlavnímu rozvoji došlo až v průběhu léta. Že se mobilní reklama pořádně rozvíjí až v posledním půlroce, potvrzuje také agentura AFP.

Kvůli menšímu prostoru má přitom inzerce jinou podobu než v počítačové verzi. Nezobrazuje se v pravém bočním sloupci coby doporučení určitého zboží nebo služby, ale má podobu klasického postu - konkrétně doporučení, že "určitá osoba má toto ráda".

Samotný Zuckerberg označil telefony za "mnohem větší příležitost, než si většina lidí uvědomuje". Stejně tak předpověděl, že by mobilní zařízení mohla v budoucnu dokonce vydělávat více než tradiční reklama, a připomněl, že Facebook aktuálně představuje nejčastěji stahovanou aplikaci v chytrých telefonech.

Ani po zveřejnění čtvrtletního výsledku ale nemá Facebook vyhráno, varuje Peter Bo Kiaer ze Saxo Bank. Hůře může být už začátkem příštího týdne, až se uvolní 234 milionů akcií, které nyní drží management společnosti a které doposud nemohly být obchodované.

"Pokud by se majitele rozhodli uvolněné akcie prodat, vyvolalo by to tlak na pokles jejich cen," doplňuje analytik.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy