Facebook o vás sbírá data, i když na něm nejste

LP Fish
27. 10. 2011 10:10
Sdružení Europe vs. Facebook podalo na sociální síť v Irsku celkem 22 stížností. Nelíbí se mu, jak nakládá s osobními daty uživatelů - i lidí, kteří na Facebooku vůbec nejsou.
Foto: albinoblacksheep.com

Okolo Facebooku a jeho přístupu k osobním datům začíná přituhovat. Gigant v oblasti sociálních sítí čelí dalšímu obvinění. Vytváří prý totiž profily také lidem, kteří nejsou jeho registrovanými členy.

Za stížností stojí sdružení Europe vs. Facebook reprezentované rakouským studentem práv Maxem Schremem. Na facebook podalo irskému úřadu pro ochranu osobních údajů už 22 stížností.

Podle jedné z nich Facebook shromažďuje údaje jako jsou jména, e-mailové i fyzické adresy a informace o zaměstnání. Poté vytváří tzv. stínový profil.

"Shromážďování těchto informací Facebooku umožňuje vytvářet profily i neregistrovaných uživatelů, případně o tyto informace doplňuje profily existujících uživatelů. Toto se děje v pozadí a bez varování a členové i nečlenové (Facebooku) se setkávají jen s projevy existence "stínových profilů". Jsou jimi například návrhy přátel a pozvánky pro nečleny od lidí, se kterými se znají i v reálném životě," píše se ve stížnosti.

Co o vás Facebook ví?

Podle Digital Trends si tak zřejmě před Facebookem nemůžou připadat bezpečně ani lidé, kteří na něm profil nemají.

Vytváření "stínových profilů" je pro Facebook cestou k potenciálnímu uživateli. Snaží se vytěžit co největší množství informací z dat, která k němu každou vteřinu proudí prostřednictvím jakéhokoli obsahu, který uživatel vloží.

A při jeho 800 milionech registrovaných uživatelích se dá předpokládat, že i když vy sami na něm profil nemáte, někoho, kdo na něm profil má, znáte.

Irská kauza tak ukáže, jaká je pravděpodobnost, že pokud o vás někdy někdo na Facebooku mluvil, máte svůj profil už také předpřipraven.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy