Facebook čelí žalobě za sledování svých uživatelů

LP Fish
3. 10. 2011 9:10
Americké organizace zabývající se ochranou soukromí požádaly úřady, aby vyšetřily jeho nové funkce jako jsou Ticker nebo Timeline. Podle nich jde o nebezpečné zpracování biografických dat do lehce zpracovatelného formátu.
Foto: Vera Batoszka

Facebook je obviňován že tajně sleduje činnost svých uživatelů i v okamžiku, kdy jsou z největší sociální sítě světa odhlášeni. Podle žaloby podané u kalifornského soudu v San Jose tak porušuje pravidla používání.

Facebook totiž cookie, které jsou instalovány po přihlášení, aby zaznamenávaly uživatelskou interakci s aplikacemi a webovými stránkami, po odhlášení neodstranil.

Cookie se sama neodstraní

Na tuto praxi upozornil podle žaloby už před rokem australský bloger, který prokázal sledování uživatelů Facebooku i poté, co se ze sítě odhlásili.

Žalobu podal Perry Aikens Davis, který se však snaží získat status, při kterém by zastupoval práva všech uživatelů Facebooku žijících ve Spojených státech amerických. Jeho právní zástupce David Straite pro Bloomberg řekl: "Naším cílem je domáhat se odškodnění za křivdy, které spáchali a zajistit, že se to už nebude opakovat."

Zároveň podalo několik skupin usilujících o dodržování práva na soukromí žádost k Federal Trade Commision (FTC), zřízené pro vyšetřování nepoctivého a klamavého jednání podniků, aby prošetřili tuto aktivitu.

Electronic Privacy Information Center a dalších devět spolků dále požádalo FTC aby prověřila, zde nejde v případě nových funkcí Facebooku jako je Ticker a Timeline o zvýšení rizika narušení soukromí. Podle nich jde o nebezpečné zpracování biografických dat do snadno přístupného formátu.

Mluvčí Facebooku Andrew Notes uvedl v emailu, že "stížnost je neoprávněná a my proti ní budeme rázně bojovat."

Facebook má problémy s aktivisty i úřady

Jde o další konflikt Facebooku s organizacemi usilující o zachování osobního soukromí. V Evropě probíhá tento boj i na úrovni státní ochrany. V srpnu zakázal Úřad pro ochranu osobních údajů používat firmám ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko na webových prezentacích tlačítko Líbí se mi.

Podle něj totiž u něj Facebook  nevaruje, že uživatel tím zaznamenává svůj pohyb po internetu. Tyto informace jsou pak lehko zpracovatelné do marketingových kampaní.

Německé úřady také vedou s Facebookem spor o funkci rozpoznávání obličejů na fotografiích v sociální síti. Podobně negativně reagovaly německé úřady také na projekt Street View od Googlu. 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy