E-mail nebo internet přímo do hlavy. Kontaktní čočkou

Adam Fiala
5. 12. 2011 8:58
Technologický pokrok se snaží zdolávat bariéry. Nové zprávy z Washingtonu mluví o elektronické čočce
Kontaktní čočka, ilustrační snímek
Kontaktní čočka, ilustrační snímek | Foto: Reuters

Vídáváme to ve sci-fi filmech a románech, kdy pomocí speciálních brýlí nebo jiné futuristické technologie mohou lidé operovat s počítačem přes oční pohled. Ve skutečném světě se inovuje také a technika je čím dál blíž člověku a nemusí jít jenom o kyborgy. Tým z Washingtonské univerzity ukončil zkoušky na nové generaci kontaktních čoček s počítačovými funkcemi. Přístup k internetu by ještě nikdy nebyl jednodušší. Mnozí se budou ptát, budou také takové čočky barevné?

Rychlý přístup k internetu

Po aplikování speciálně navržené kontaktní čočky by mohl uživatel přímo k oku dostávat od svého e-mailového poskytovatele novou poštu. V extrémním případě by doplnily vjemy, které naše oko přijímá z okolního prostředí, o zajímavé a rozmanité informace z internetu.

Problematické napájení

Čočky jsou už z podstaty drobné. O to menší jsou pak elektronické obvody v několik nanometrů široké kovové vrstvě s diodami typu LED o velikosti třetiny milimetru.

Neuspokojivá je zatím jen odpověď na otázku napájení. Nynější model vyžaduje velmi blízkou přítomnost bezdrátové baterie. Myslí se tím několik centimetrů. Jako s každým novým vynálezem, i zde je potřeba vzít v potaz vliv na lidské tělo, v tomto případě dlouhodobý kontakt elektroniky v čočce a povrchu oční bulvy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy