Digitální hudba na vzestupu, porazila fyzické nosiče

Adam Fiala
8. 1. 2012 4:44
CD chřadne, hudební průmysl ale může být spokojený

Na pirátství a nedostatečnou ochranu autorských práv na internetu si hudební producenti stěžují velmi často. Ohledně výsledků loňského roku však mohou být spokojeni. Celkový objem prodané hudby se zvedl a vděčí za to digitálním cestám distribuce. Prodej hudby digitálním způsobem tak začíná převažovat nad klasickými cestami.

Rozdíl v prodeji celých alb a singlů

Společnosti Nielsen a Billboard uveřejnily výroční zprávu se statistikami. Fyzické nosiče hudby CD zažívají čím dál tím krušnější časy. Nedá se ovšem říct, že by lidé volili pouze virtuální způsob vlastnictví. Například prodeje vinylů se meziročně navýšily o třicet šest procent. Prodeje celých alb na CD dokonce vedou nad internetem. Bohatě to ovšem vynahrazuje prodej jednotlivých singlů. V komplexním měřítku tak digitální distribuce drží 50,3 %.

Skončí CD jako distribuční kanál?

Za loňský rok se prodalo 330 milionů kusů alb, z toho 223 milionů na CD. Jednotlivých hudebních stop se prodalo na miliardu dvě stě milionů. Zatímco tato čísla rostla, u CD naopak padají. Nejprodávanějším albem na CD se stalo 21 od Adele, čímž uzmula v této oblasti i pozici nejproduktivnější zpěvačky. V digitálním prostoru ji však o milion předehnala Katy Perry. Z hlediska budoucnosti je CD ve vážném ohrožení. Hudební vydavatelé zvažují, že kompletně přestanou s vydáváním hudby na tomto záznamovém médiu.


 

Právě se děje

před 1 minutou

Česká armáda se stáhne z Afghánistánu do konce června

Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na jednání sněmovního výboru pro obranu to řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. V současné době v zemi zůstává pouze dvanáctičlenná koordinační jednotka, většina vojáků i materiálu už byla odvezena. I po 11. září, dokdy spojenci ohlásili odchod ze země, v Kábulu zůstane jednotka Kamba, která hlídá českou ambasádu.

Opata řekl, že Česká republika je jednou z posledních zemí, která své vojáky z Afghánistánu stahuje. Termín byl stanoven po domluvě se spojenci.

Severoatlantická aliance slibuje, že bude i nadále Afghánistán podporovat. Podle náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jana Havránka je plánuje finanční pomoc i výcvik afghánských bezpečnostních sil. Měl by se konat mimo území Afghánistánu, pravděpodobně na území východního Turecka, Jordánska a Gruzie, řekl.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále MS s Ruskem a čeká je zápas o Peking

Čeští parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě 0:7 s Ruskem a ani ve čtvrtém duelu na domácím turnaji tak neskórovali. Svěřence trenéra Jiřího Břízy ještě čeká páteční zápas o páté místo, jeho vítěz si zajistí účast na paralympijských hrách v Pekingu. Soupeřem Čechů bude poražený z dnešního druhého čtvrtfinále Norsko - Korea.

Domácí parahokejisté v utkání s ruskými favority prohrávali 0:4 už po první třetině a ve zbytku zápasu marně usilovali o vstřelení své první branky na turnaji. "Venca Hečko to tam mohl šoupnout při dorážce. Na druhou stranu budeme mít větší touhu to udělat v zápase, který nás posune do Pekingu. Nemám chlapům co vytknout a věřím, že potěšíme sebe i diváky a že tam postoupíme," řekl České televizi reprezentační trenér Bříza, jehož svěřenci mají zatím na MS skóre 0:23.

před 31 minutami

České dráhy odkoupily od PPF zbývající podíl v ČD-Telematika

České dráhy odkoupily od investiční skupiny PPF zbývající 29procentní podíl ve firmě ČD-Telematika. Obě společnosti ve středu transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl ve středu státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Firma zaměstnává přes 500 lidí, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy