Čtenáři novin na iPadu si pamatují méně

LP Fish
27. 5. 2011 12:30
Čtenáři novin na tabletech a chytrých telefonech si pamatují méně informací, než vyznavači papíru. Na druhou stranu majitelé těchto zařízení začínají číst více
Foto: Thinkstock

Podle výzkumu francouzské společnosti Miratech je mezi čtením stejného obsahu z papírových novin a na iPadu poměrně zásadní rozdíl. Zatímco při čtení klasického formátu si na požadovaný článek vzpomnělo 90% čtenářů, u digitálního iPadu to bylo už jen 70%.

Společnost použila k výzkumu reprezentativního vzorku čtenářů technologii, sledující pohyb očí, díky které zjistila, že délka čtení jednoho článku je sice u obou médií přibližně stejná, ale pozornost a soustředěnost digitálních čtenářů je o mnoho menší než u těch, kteří dávají přednost klasické formě.

Čteme víc

Zatímco čtenáři papírových novin tak tráví s novinami o něco více času, čtenáři na iPadu častěji přeskakují články. Díky tomu jsou klasičtí čtenáři schopni zapamatovat si více informací, než čtenáři digitální.

Je však nutno podotknout, že digitální čtení má na čtení jako takové i pozitivní vliv. Podle jiné studie od americké společnosti iModerate Research Technologies čtenáři, kteří preferují četbu na tabletech a chytrých telefonech, nejen že čtou víc než dřív (66%), ale také čtou víc klasických knih (46%).

 

Právě se děje

před 44 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy