Čína začala zabavovat iPady, spor s Applem dál sílí

ČTK David Slížek, ČTK
16. 2. 2012 13:55
Ohrozí spor o značku iPad dodávky tabletů do celého světa?
Foto: Reuters

Spor mezi firmou Apple a čínskou společností Shenzhen Proview Technology kvůli vlastnictví značky iPad v Číně se stupňuje.

Čínské úřady už začaly obchodníkům v některých městech iPady zabavovat.

Podle listu China Business News byly tablety zabaveny ve městech Čeng-čou a Čching-tao, už dříve úřady zasáhly i ve městech Š'-ťia-čuang a Sü-čou. A můžou přibýt další - Proview podle svých slov požádala o zabavování iPadů ve více než 40 městech.

Čínská firma tento týden také pohrozila, že požádá celní úřad, aby zastavil dovoz a vývoz iPadů ze země. To by mohlo ohrozit celosvětový prodej, protože tablety se vyrábějí v Číně.

Vyrovnání za dluhy

Podle čínských médií má firma Proview vysoké dluhy. Pozorovatelé se tak domnívají, že potřebuje vysoké urovnání, aby mohla uspokojit věřitele.

"Obrátili jsme se na Apple prostřednictvím našich zástupců kvůli urovnání, ale doposud jsme od nich neobdrželi žádnou odpověď," uvedl právník Proview Sie Siang-chuej.

Odmítl ale uvést, kolik Proview žádá.

Jméno za milion

Shenzen Proview si registrovala jméno iPad v Číně v roce 2001. Apple práva na jméno odkoupil od tchajwanské dceřiné firmy Proview Taipei, která si jméno registrovala v několika zemích na počátku roku 2000.

Čínská firma teď ale tvrdí, že práva na název iPad v pevninské Číně vlastní stále ona.

Čínský soud v prosinci zamítl stížnost Applu, který tvrdil, že Shenzhen Proview porušuje jeho práva. Soud v Hong Kongu se loni naopak postavil na stranu Applu.

Soud rozhodl, že čínská firma není vázána dohodou, v rámci které Proview Taipei převedl na Apple obchodní značku iPad za 35 000 liber (více než jeden milion Kč).

Apple se proti tomu odvolal. Proview pak v lednu podala stížnost kvůli porušování své ochranné známky.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 36 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy