Česká armáda ve 3D? Už testuje bojové porady s Kinectem

LP Fish
24. 10. 2011 22:55
Katedra komunikačních a informačních systémů při brněnské Univerzitě obrany vyvíjí revoluční systém velení bojových i cvičných akcí. Původně uvažovaný simulátor virtuální reality nahradila stereoskopická 3D projekce a brýle.
Foto: Aktuálně.cz

Vojenští velitelé sledující pozici vojáků v terénu prostřednictvím 3D brýlí a virtuálních map už nepatří do sci-fi, ale mohly by se brzy stát realitou. Ve zkoumání podobných možností je překvapivě daleko i česká armáda.

Brněnská Univerzita obrany právě testuje systém, který velitelům umožňuje plánování taktiky v 3D mapě s využitím dat z GPS a pohyb snímajícího herního ovladače Kinect. Systém přijímá signály z lokátorů jednotek, vkládá je do digitální mapy a vytváří z ní stereoskopickou 3D projekci bojiště.

Pohybem po 3D mapě

"Tohle je čistě univerzitní pracoviště, klasická laboratoř," říká jeden z autorů projektu major Petr Františ, když mě vede přes dvůr brněnské Univerzity obrany.

A pak už mi předvádí taktickou poradu ve 3D. V praxi to vypadá tak trochu jako strategická počítačová hra. Na plátně sledujeme projekci bojiště vygenerovaného na základě dat v 3D brýlích. Velitel porady může mapu pomocí jednoduchých gest ovládat.

"Když uděláte krok dopředu, posunete se i v prostoru mapy. Pravou rukou můžete být blíž nebo naopak dál povrchu a levou rukou se otáčíte podle vlastní osy," ukazuje před plátnem mjor Františ. Velitel tak účastníky bojové porady doslova "provést" místy, kde probíhají bojové akce.

Projektor, 3D brýle, Kinect - a bitva může začít
Projektor, 3D brýle, Kinect - a bitva může začít | Foto: Univerzita obrany Brno

"Nepředstavujte si to jako řízení letového provozu, kde se vám všechno v reálném čase hýbe. Pozemní síly fungují v intervalu pěti minut až jedné hodiny. Než se něco stane, trvá to poměrně dlouho. Takže i přeposlání dat může chvíli trvat," dodává Františ.

Armáda má vlastní geografickou službu, která do systému dodává data. "Náš systém je zpracuje a převede do stereoskopické 3D projekce. Sestává z reliéfu povrchu, na kterém je satelitní nebo letecký snímek a na něj jde síť budov plus lesy, skupiny lesů, cesty, elektrické vedení atd.," vysvětluje Františ.

Důstojník s 3D brýlemi

Pohybové ovládání zajišťuje upravený software herního ovladače Kinect. Ten nahradil původně uvažované, mnohem sofistikovanější zařízení virtuální reality. Jedním z hlavních důvodů bylo i to, že Kinect vyšel mnohem levněji.

"Microsoft nám v tomto vyšel velmi vstříc a poskytl nám jak zařízení, tak SDK (kompletní sadu nástrojů pro vývoj - pozn. redakce), abychom mohli program upravit. My za to poskytli reálné využití systému Kinect v aplikaci, která by se podle nás mohla uplatnit," hodnotí spolupráci Františ.

Podobný systém taktických porad se podle něj zatím nepoužívá v žádné armádě NATO. "Velitel při akci plní celou řadu taktických úkolů a náš systém mu dává možnost rychle a komplexně proniknout do situace a zároveň ji ve stejné kvalitě prodiskutovat s ostatními členy štábu," vypočítává výhody 3D projekce Františ.

Pokud by se nápad uchytil, nahradila by klasickou bojovou poradu nad mapou místnost s projektorem a důstojníky s 3D brýlemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Vláda chce těsně před volbami jednat ve Sněmovně o zmrazení platů politiků

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Uvedl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. "Současně pracujeme na jeho zařazení," uvedl s návrhem na termín 5. října. Poslanci poslední řádnou schůzi uzavřeli v pátek.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Tenista Veselý nevyužil dva setboly a vypadl v Nur-Sultanu s Munarem

Nejlepší český tenista Jiří Veselý vypadl na turnaji v Nur-Sultanu v prvním kole. Se Španělem Jaumem Munarem osmadvacetiletý příbramský rodák prohrál v hlavním městě Kazachstánu za hodinu a tři čtvrtě 3:6 a 6:7.

Veselý, jemuž patří v žebříčku 88. místo, měl v tie-breaku druhé sady dobrou příležitost dotáhnout zápas do třetího setu. Za stavu 6:4 měl dva setboly, ale ani jeden neproměnil. Naopak dvojchybou dal 71. hráči světa Munarovi možnost utkání ukončit a Španěl nezaváhal.

Na ATP Tour prohrál Veselý po vyřazení v 2. kole v Kitzbühelu a 1. kole US Open třetí zápas za sebou.

Tenisový turnaj mužů v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, 541.800 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Munar (Šp.) - Veselý (ČR) 6:3, 7:6 (8:6).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film Zátopek už vidělo přes čtvrt milionu lidí

Žebříček víkendové návštěvnosti kin nadále vede Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Za čtyři týdny ho vidělo téměř 273 tisíc diváků. Druhý je akční Shang-Chi a legenda o deseti prstenech z komiksového světa Marvel, kterou za tři týdny zhlédlo přes 92 tisíc lidí. Dalších 17,5 tisíce lidí uplynulý víkend přišlo na komedii Prvok, Šampón, Tečka a Karel od Patrika Hartla, jejíž celková návštěvnost již přesáhla hranici 530 tisíc.

Z českých filmů skončila ještě na devátém místě komedie Jedině Tereza, na desátém Deníček moderního fotra a na 11. rodinný snímek Gump - Pes, který naučil lidi žít, vyplývá z údajů Unie filmových distributorů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy