Budou mít televize rozlišení 4K, nebo dokonce 8K?

Adam Fiala
17. 1. 2012 2:21
Máte při sledování HD TV pocit, že obraz pořád není dostatečně živý? Sharp má řešení
Zdroj: FlatPanelsHD.com
Zdroj: FlatPanelsHD.com | Foto: Aktuálně.cz

V uplynulém týdnu jste se dočetli o mnoha inovacích v oblasti televizorů na CES 2012. Zařízení stále zůstává centrem multimediální zábavy domácností a společnosti jej čím dál víc spojují s venkovním světem. Propojení s internetem by mělo být ještě bližší, samostatnou kapitolou by byla Google TV. Jiní pak připravují hlasové ovládání televizoru. Zvláštním směrem se však vydávají společnosti LG nebo Toshiba, které zvyšují hodnoty rozlišení.

4K až 8K

Full HD televizory s rozlišením 1920 x 1080 se sotva usazují v českých domácnostech a divák je rád za každý další kanál využívající možnosti vysokého rozlišení. Kdo si nepořídí Blu-ray přehrávač a kopu filmů, musí si zvyknout, že hodně kanálů je pořád ve standardním rozlišení. Toshiba i LG se předvedly s televizorem, jehož rozlišení je tzv. 4K, což je víc než dvojnásobek Full HD. Komu by to ale nestačilo, Sharp přitlačil a na veletrhu CES ukázal i televizi s 8K. Ohromné množství detailů vymaže jakékoli problémy s pixely.

Sledování vlastních filmů

Televizor s úhlopříčkou osmdesát pět palců má rozlišení 8192 × 4320. Je to neuvěřitelné číslo. Hlavní problém ale tkví v tom, že produkce videa se stále potýká s problémem transferu do Full HD, takže není žádný zdroj, z kterého by se dal čerpat materiál vhodný k promítání na takovém přístroji. Vždyť projektory s 4K využívají i kina. Jedinou variantou by bylo si film v takové kvalitě natočit. Za nějakých deset tisíc dolarů se bude prodávat videokamera RED Scarlet-X s kapacitou 4K.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy