Amazon ukázal Fire Phone s nakupovací Světluškou

Otakar Schön, iHNed.cz
18. 6. 2014 22:10
Telefon Jeffa Bezose má jednoduchý název i účel. Používání Fire Phone má být maximálně jednoduché a má stejně jako tablety Kindle Fire usnadnit nákupy v největším internetovém obchodě na světě.
Šéf Amazonu Jeff Bezos představuje nový telefon Fire.
Šéf Amazonu Jeff Bezos představuje nový telefon Fire. | Foto: Reuters

Amazon představil svůj první chytrý telefon, kterým chce konkurovat iPhonu, Galaxy S5 a záplavě levných Androidů. Od konkurence odlišuje Fire Phone uživatelské prostředí s 3D efekty a hlavně kompletní propojení se službami Amazonu, od nákupů potravin přes elektronické knihy až po videopůjčovnu a hudební službu – vše spojené službou Amazon Prime za 99 dolarů ročně.

Nejzajímavější funkcí telefonu je Světluška – Firefly. Na stisk vyhrazeného tlačítka umí Světluška rozpoznat předměty v záběru fotoaparátu, zobrazit o nich základní informace a samozřejmě i odkaz k nákupu, pokud daný předmět Amazon nabízí. Rozpoznávání probíhá na serverech Amazonu a je schopné nabídnout informace o 100 milionech objektů, od klasických uměleckých děl po Nutellu.

Telefon bude Amazon nabízet se smlouvou na využívání mobilních služeb amerického operátora AT&T za dotovanou cenu 199 dolarů. To je stejná cena, kterou američtí zákazníci zaplatí za iPhone 5S, Galaxy S5 a další špičkové telefony. Bez smlouvy bude Fire Phone stát 649 dolarů, stejně jako základní model iPhonu 5S.

Pod uživatelským prostředím s 3D efekty (dynamic perspective) na pohotovostní obrazovce a v některých aplikacích, jako jsou mapy nebo webový prohlížeč, se skrývá spíše jen mírně nadprůměrný telefon s upraveným operačním systémem Android bez služeb Googlu.

Amahon vysokou cenu trochu zpříjemní tím, že k telefonu nabídne roční předplatné služeb Prime, které zahrnují bezplatné doručení fyzického zboží koupeného na Amazonu, možnost sledovat vybrané filmy a seriály (podobně jako Netflix), Kindle Lending Library s bezplatnými knihami, a také nově představenou hudební službu, která ale nabízí pouze dvacetinu skladeb ve srovnání se Spotify nebo Google Music.

Sympatické je, že 12 měsíců Amazon Prime firma dá i stávajícím uživatelům, prostě jim prodlouží stávající předplatné, které se platí jednorázově vždy na rok.

Slabý displej, "jablečné" pecky

Z hardwarového pohledu je zklamáním displej. LCD obrazovka má vysoký maximální jas, ale nízké rozlišení – na 4,7" úhlopříčce je 1280 × 720 bodů a takové parametry mají telefony, které se prodávají za pět šest tisíc korun. Displej není 3D, jen využívá 3D efektu, který nabízí například i iPhone 5S u některých animací v uživatelském prostředí a který umí vyvolat různé aplikace posunem 3D obrazu.

Vnitřní výbava je lepší – Snapdragon 800 už je dnes mírně překonaný, ale stále výkonný, 2 GB RAM jsou standard a navíc je 32 GB paměti pro data místo běžných 16 GB. Chybí ale slot na paměťovou kartu.

Hlavní fotoaparát má rozlišení 13 MPx a disponuje optickou stabilizací, kterou Amazon uvádí jako hlavní výhodu proti Galaxy S5 a iPhonu 5S. Amazon nabídne uživatelům bezplatné online úložiště pro pořízené fotografie, podobně jako Google uživatelům služby Google+.

Telefon podporuje LTE sítě a Amazon k němu přidává sluchátka s plochým kabelem a magnety na skořepinách, které mají zabránit zamotávání sluchátek v kapse. Tvar „pecek“ silně připomíná nová sluchátka u iPhonu.

Mobil bude s udávanými rozměry 139,2 mm × 66,5 mm × 8,9 mm a hmotností 160 gramů poměrně velký a těžký na svoji velikost displeje.

Jasný hit to není

Použití staršího procesoru může negativně ovlivnit výdrž baterie, moderní Snapdragony 801 a 805 jsou výkonnější a zároveň lépe hospodaří s energií. Telefon má jen mírně nadprůměrnou kapacitu baterie 2 400 mAh. Displej bude pravděpodobně méně náročný než Full HD panely, ale Fire Phone obsahuje také čtveřici senzorů, jež používá k vytvoření 3D efektů na základě sledování pozice hlavy uživatele, což opět zvyšuje spotřebu.

Hlavní problém Amazonu bude v přesvědčení uživatelů k investici do telefonu, který si nemohou osahat. Pravděpodobně tak Amazon začne nabízet možnost telefon bezplatně vyzkoušet, jako to nabízí u svého multimediálního centra Amazon Fire TV, telefon bude vystavená také v prodejnách operátora AT&T.

Více informací ze světa technologií nakjdete na HNTech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy