Amazon chystá vydání dvou vlastních tabletů

LP Fish
30. 8. 2011 8:55
Na podzim čeká rozvíjející se trh s tablety očekávaný souboj "Davida s Goliášem". Amazon se chystá vyrazit s vlastní novinkou proti dominantnímu Applu
Foto: Thinkstock

Kromě odchodu Steva Jobse bude mít na podzim podle řady zdrojů Apple ještě další problém. Na trh tabletů, kterým prozatím jasně dominuje, se totiž chystá vstoupit zcela nový hráč. Podle průzkumů se v roce 2011 podílí Apple na trhu s tablety 75 % prodaných kusů. S dvaceti procenty je pak následují tablety, na kterých běží platforma Android.

Googlovský Android poběží také na očekávané novince od největšího internetového obchodu s knihami - Amazon. O hardware se postará Intel. Výrobcem by pak podle všeho měla být tchajwanská firma HTC. Podle nepotvrzených zpráv chystá Amazon dva druhy tabletů. Menší s krycím názvem Coyote a větší označovaný jako Hollywood. Mají se začít prodávat již na podzim.

Čtečka nestačí

Amazon má "post PC" trh dostatečně prozkoumaný prodejem oblíbených čteček Kindle. Svými chystanými tablety tak míří na trh jejich uživatelů, kterým může tablet rozšířit možnosti. V případě Amazonu je pro jeho uživatele zároveň připravena i luxusní infrastruktura.

Kromě největšího obchodu s e-knihami totiž provozuje i vlastní obchod s aplikacemi pro Android. Provozuje také digitální prodej hudby (pouze v USA), vlastní cloudovou službu Amazon Cloud Drive s 5G prostoru a chystá se proniknout i do čím dál víc skloňované oblasti internetové televize.

Souboj gigantů

Amazon bude soutěžit s Applem především díky dobrému jménu, které si udělal u uživatelů již třetí generací svých čteček Kindle. Na rozdíl od ostatních výrobců také může okamžitě vydělávat na digitálním obsahu pro tablety. Proto se spekuluje, že na dosud kralující Apple zaútočí cenou na hranici výrobních nákladů.

Podle respektované analytičky firmy Forrester Research Sarah Rotman Epps může firma v posledním čtvrtletí tohoto roku prodat okolo 5 milionů kusů své novinky. Záleží na tom, jak se jí podaří nabídnout jejím uživatelům své on-line bohatství a také na základní ceně. Podle WSJ uvažuje Amazon o ceně pod 300 dolarů. Applovské iPady se prodávají za cenu mezi 500-800 dolary.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy