ACTA odmítlo i Německo, sobota i tak přinese protesty

ČTK ČTK, Jan Kovalík
10. 2. 2012 16:50
Německo se tak stává další zemí, která po protestech veřejnosti pozastavuje ratifikaci kontroverzní dohody ACTA.
Polské demonstrace proti ACTA
Polské demonstrace proti ACTA | Foto: Reuters

Po několikatýdenních protestech uživatelů internetu se Německo prozatím rozhodlo nepodepisovat mezinárodní dohodu proti padělatelství ACTA. Potvrdilo to dnes ministerstvo zahraničí v Berlíně.

Česko tento kontroverzní dokument sice už podepsalo, jeho ratifikaci ale pozastavilo.

Cílem dohody ACTA je posílit dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy boj proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu. Kritici ale tvrdí, že povede k omezení svobody na internetu.

Protesty v sobotu

Dvaadvacet z 27 zemí Evropské unie dohodu podepsalo 26. ledna v Tokiu, Německo to tehdy "z čistě formálních důvodů" neučinilo.

Mezi zeměmi, které oznámily, že ratifikaci ACTA pozastavují přistoupit, je třeba také Slovensko nebo Polsko.

Odpůrci ACTA v uplynulých týdnech opakovaně vyřazovali z provozu internetové stránky veřejných institucí, jejich útokům se nevyhnulo ani Česko.

Na sobotu naplánovali na řadě míst světa demonstrace proti ACTA, protesty se čekají i v různých městech České republiky.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy