ACTA odmítlo i Německo, sobota i tak přinese protesty

ČTK ČTK, Jan Kovalík
10. 2. 2012 16:50
Německo se tak stává další zemí, která po protestech veřejnosti pozastavuje ratifikaci kontroverzní dohody ACTA.
Polské demonstrace proti ACTA
Polské demonstrace proti ACTA | Foto: Reuters

Po několikatýdenních protestech uživatelů internetu se Německo prozatím rozhodlo nepodepisovat mezinárodní dohodu proti padělatelství ACTA. Potvrdilo to dnes ministerstvo zahraničí v Berlíně.

Česko tento kontroverzní dokument sice už podepsalo, jeho ratifikaci ale pozastavilo.

Cílem dohody ACTA je posílit dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy boj proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu. Kritici ale tvrdí, že povede k omezení svobody na internetu.

Protesty v sobotu

Dvaadvacet z 27 zemí Evropské unie dohodu podepsalo 26. ledna v Tokiu, Německo to tehdy "z čistě formálních důvodů" neučinilo.

Mezi zeměmi, které oznámily, že ratifikaci ACTA pozastavují přistoupit, je třeba také Slovensko nebo Polsko.

Odpůrci ACTA v uplynulých týdnech opakovaně vyřazovali z provozu internetové stránky veřejných institucí, jejich útokům se nevyhnulo ani Česko.

Na sobotu naplánovali na řadě míst světa demonstrace proti ACTA, protesty se čekají i v různých městech České republiky.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 39 minutami

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy