3D tiskárna už vyrobila funkční náhradní kost

Adam Fiala
8. 2. 2012 5:01
Potenciál užitku 3D tisku se dál rozšiřuje, v Nizozemsku použili repliku kost
Foto: Jan Kovalík

První operace svého druhu, během které byl použit produkt 3D tiskárny, proběhla v Nizozemsku. Přestože lékaři provedli chirurgický zákrok už v červnu loňského roku, až nyní úspěšné otestování technologie zveřejnili. 3D tisk byl jedním z velkých hitů letošního veletrhu CES 2012. Budoucnost praktického využití bude opravdu značná.

Zkrácení doby operace

Pro speciální operaci byla vybrána pacientka s onemocnění dolní čelisti, pro niž by vzhledem k pokročilému věku byla klasická léčebná procedura nebezpečná. Velkou práci si lékaři museli dát s přesným a detailním navržením náhradní čelisti. Výsledek tvoří kloubové spoje, dutiny pro svalové spoje i drážky na uchycení nervů. Proces výroby ve smyslu tisku pak ale zabral už jen hodiny. Podobně jako u klasických 3D tiskáren i zde přístroj vyráběl jednu vrstvu za druhou. Na jeden milimetr pak připadá třiatřicet vrstev.

3D tisk do každého domova

Speciální tiskárnu sestavila belgická společnost LayerWise, která se zaměřuje na produkci kovových dílů. Kostní náhrada byla vytištěna z titanového prášku. Povrch pak byl potažen biokeramickou látkou. Operace trvala čtvrtinu času běžného rekonstrukčního procesu a žena byla hospitalizována v nemocnici pouze čtyři dny. S 3D tiskárnou se dá udělat mnoho, někteří je používají k tvorbě kytary, jinde o ní uvažují jako o domácí továrně na hračky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy