3D tiskárna už vyrobila funkční náhradní kost

Adam Fiala
8. 2. 2012 5:01
Potenciál užitku 3D tisku se dál rozšiřuje, v Nizozemsku použili repliku kost
Foto: Jan Kovalík

První operace svého druhu, během které byl použit produkt 3D tiskárny, proběhla v Nizozemsku. Přestože lékaři provedli chirurgický zákrok už v červnu loňského roku, až nyní úspěšné otestování technologie zveřejnili. 3D tisk byl jedním z velkých hitů letošního veletrhu CES 2012. Budoucnost praktického využití bude opravdu značná.

Zkrácení doby operace

Pro speciální operaci byla vybrána pacientka s onemocnění dolní čelisti, pro niž by vzhledem k pokročilému věku byla klasická léčebná procedura nebezpečná. Velkou práci si lékaři museli dát s přesným a detailním navržením náhradní čelisti. Výsledek tvoří kloubové spoje, dutiny pro svalové spoje i drážky na uchycení nervů. Proces výroby ve smyslu tisku pak ale zabral už jen hodiny. Podobně jako u klasických 3D tiskáren i zde přístroj vyráběl jednu vrstvu za druhou. Na jeden milimetr pak připadá třiatřicet vrstev.

3D tisk do každého domova

Speciální tiskárnu sestavila belgická společnost LayerWise, která se zaměřuje na produkci kovových dílů. Kostní náhrada byla vytištěna z titanového prášku. Povrch pak byl potažen biokeramickou látkou. Operace trvala čtvrtinu času běžného rekonstrukčního procesu a žena byla hospitalizována v nemocnici pouze čtyři dny. S 3D tiskárnou se dá udělat mnoho, někteří je používají k tvorbě kytary, jinde o ní uvažují jako o domácí továrně na hračky.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy