Tajné odbory v českých firmách jsou legální, rozhodl Nejvyšší soud

ČTK ČTK
13. 2. 2018 10:00
Firma tvrdila, že seskupení členů není žádná odborová organizace, a odmítala s odboráři jednat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Nejvyšší soud ve sporu korejské firmy Daechang Seat v Třinci a odborového svazu Kovo rozhodl, že tajné odbory nazývané "seskupení členů" mají stejnou sílu jako veřejné a zaměstnavatel musí toto anonymní seskupení členů brát vážně. Informovala o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Podle předsedy odborů Kovo Jaroslava Součka firma tvrdila, že seskupení členů není žádná odborová organizace, a odmítala s odboráři jednat. Vyjádření Daechangu deník nezískal.

Institut takzvaného seskupení členů přezdívaného jako tajné odbory, v nichž členové zůstávají před zaměstnavatelem anonymní, vznikl v roce 2013 pod svazem Kovo. Jeho profesionální odboráři pak členy zmíněného seskupení zastupují a vyjednávají za ně mimo jiné zvýšení platů nebo zlepšení pracovních podmínek. Tajné členství v odborech je zatím možné jen v kovovýrobních firmách a podle deníku tuto možnost dosud využívají zhruba ve třicítce firem.

To, že zvláštní druh odborů vznikl právě pod svazem Kovo, má podle Součka své důvody. "Pod naším svazem je největší procento zahraničních firem ze všech koutů světa. Snaží se ze zaměstnanců vyždímat maximum bez ohledu na český právní řád. Zaměstnanci chtějí ventilovat nespokojenost," řekl deníku Souček. Podle odboráře se ale někdy lidé bojí, že by je kvůli členství v odborech mohl zaměstnavatel šikanovat v práci, nebo je dokonce vyhodit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy