Tajné odbory v českých firmách jsou legální, rozhodl Nejvyšší soud

ČTK ČTK
13. 2. 2018 10:00
Firma tvrdila, že seskupení členů není žádná odborová organizace, a odmítala s odboráři jednat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Nejvyšší soud ve sporu korejské firmy Daechang Seat v Třinci a odborového svazu Kovo rozhodl, že tajné odbory nazývané "seskupení členů" mají stejnou sílu jako veřejné a zaměstnavatel musí toto anonymní seskupení členů brát vážně. Informovala o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Podle předsedy odborů Kovo Jaroslava Součka firma tvrdila, že seskupení členů není žádná odborová organizace, a odmítala s odboráři jednat. Vyjádření Daechangu deník nezískal.

Institut takzvaného seskupení členů přezdívaného jako tajné odbory, v nichž členové zůstávají před zaměstnavatelem anonymní, vznikl v roce 2013 pod svazem Kovo. Jeho profesionální odboráři pak členy zmíněného seskupení zastupují a vyjednávají za ně mimo jiné zvýšení platů nebo zlepšení pracovních podmínek. Tajné členství v odborech je zatím možné jen v kovovýrobních firmách a podle deníku tuto možnost dosud využívají zhruba ve třicítce firem.

To, že zvláštní druh odborů vznikl právě pod svazem Kovo, má podle Součka své důvody. "Pod naším svazem je největší procento zahraničních firem ze všech koutů světa. Snaží se ze zaměstnanců vyždímat maximum bez ohledu na český právní řád. Zaměstnanci chtějí ventilovat nespokojenost," řekl deníku Souček. Podle odboráře se ale někdy lidé bojí, že by je kvůli členství v odborech mohl zaměstnavatel šikanovat v práci, nebo je dokonce vyhodit.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy