Tajná nahrávka z jednání firem je důkaz, rozhodl soud

Tomáš Fránek, Eliška Dokulilová, HN
11. 9. 2014 11:15
Soud na případu oděvní společnosti Husky určil, za jakých okolností může být soukromě nahraný rozhovor použit jako doklad porušení pravidel hospodářské soutěže.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Na ten telefonát by manažeři předního českého výrobce outdoorového oblečení radši zapomněli: v dubnu 2007 zavolali do obchodu, který odebíral jejich zboží, a mluvili se synem majitelky. Jenže ten si po dohodě s kontrolory antimonopolního úřadu vše nahrál – zástupce Husky po něm totiž chtěl, aby dodržoval předem stanovené ceny.

O několik let později firma dostala více než dvoumilionovou pokutu, loni ji potvrdil i Nejvyšší správní soud. A nyní zveřejnil podmínky pro použití nahraného hovoru mezi podnikateli jako usvědčující důkaz ve sbírce nejdůležitějších soudních verdiktů.

Bylo to přitom poprvé, co se soudy v Česku zabývaly tím, za jakých okolností může být použit jako doklad porušení pravidel hospodářské soutěže soukromě nahraný rozhovor.

Pozor na zneužití a zveřejnění

"Možnost pořizování soukromých záznamů byla doposud sporná, starý občanský zákoník ji neupravoval a soudní praxe se lišila," přivítal rozhodnutí František Korbel, bývalý náměstek ministra spravedlnosti.

Nynější partner v advokátní kanceláři Havel, Holásek & Partners ještě doplnil, že nový občanský zákoník už na to pamatuje: "Záznam nesmí být zneužit k jiným účelům. Tato možnost se netýká opatřování důkazů státními orgány, které musí mít k záznamu předchozí souhlas soudu."

To zopakoval i Nejvyšší správní soud. Důležité pro použití takového důkazu podle něj bylo, že hovor nebyl nahráván z iniciativy státního úřadu a že nebyl zveřejněn.

Husky se nevzdává

Právníci společnosti Husky to ale vidí jinak, syn majitelky obchodu se podle nich stal nástrojem antimonopolního úřadu, který jej prý využil k získání důkazů.

"Není možné připustit, aby byl ve správním řízení zohledněn jako důkaz záznam telefonického hovoru, který byl použit synem odběratelky na základě doporučení úřadu státní správy," uvedl právník výrobce Dalibor Franz.

Ačkoli podle soudu není pravda, že by nahrávka vznikla z iniciativy kterékoli státní složky, případ ještě nekončí. Firma Husky svoje protesty nevzdala a případem se už zabývají ústavní soudci, kteří by kauzu mohli rozhodnout do několika týdnů.

Tajně pořízené soukromé, nikoli policejní nahrávky už česká justice řešila několikrát, málokdy však v čistě obchodním sporu. Většinou se jednalo spíše o případy korupce. Loni v únoru například nastoupil do vězení na pět let bývalý poslanec a místostarosta Kolína za ODS Roman Pekárek – podnikatel Petr Lička si jej nahrál, jak si říkal o milionový úplatek.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy