Tajemný kód U86? I pro "balík do ruky" musí lidé na poštu. Nemáme lidi, hlásí firma

ada ada
16. 6. 2019 19:51
"Nestíháme, zajděte si raději na poštu. To budete mít jednodušší, než čekat na opětovné doručení." I taková doporučení už slyšeli zákazníci České pošty, když se snažili zjistit, proč jim byl balík místo do jejich rukou doručen rovnou na spádovou pobočku. Nad některými argumenty pracovníků pošty, která se dlouhodobě potýká s nedostatkem doručovatelů, přitom klienti nechápavě kroutí hlavou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Bureš

Se situací, kdy zákazník čeká doma na balík a místo něj se na konci dne dočká SMS zprávy, že zásilka byla uložena na pobočce, se již setkala řada lidí.

Někdy ovšem vysvětlení ze strany personálu pošty dokáže zákazníky zaskočit. To je i případ pana Petra, kterému byl podle jeho slov balík na poštu uložen bez předchozího upozornění. "Když jsem zavolal na spádovou pobočku, bylo mi řečeno, že tam prý někdo určuje, pro koho by mělo být jednodušší si na poštu zajít, než čekat na opětovné doručení. Prý se tomu dokonce říká kód U86," dodává.

Pošta ale takové "třídění" svých zákazníků odmítá. "V žádném případě nedochází k tomu, že Česká pošta vytipovává klienty vhodné k tomu, že pro ně bude méně obtížné zajít si na pobočku pošty vyzvednout balík," zdůrazňuje Ivo Vysoudil z tiskového oddělení společnosti. "Ve výjimečných případech dochází v lokalitách, kde je kritický nedostatek balíkových doručovatelů, k tomu, že balík učený Do ruky, je uložený na poště. O této skutečnosti je klient informován. Nejedná se však o vytipované klienty, ale o doručovací okrsky," vysvětluje Vysoudil.

Stejně tak podle něj neexistuje "kód U86". "V tomto případě se jedná o označení ukládací pošty Praha 86, tedy pošty na Karlínském náměstí," namítá Vysoudil.

Realitou ale zůstává, že zákazník, který čeká na dražší osobní doručení avizované zásilky, a dočká se služby o desítky korun levnější - tedy doručení na poštu - se cítí ošizený.

Podle České pošty je řešením zažádat si v takovém případě o znovudoručení. "Zásilka je pak zařazena do nejbližšího možného termínu doručování," dodává Vysoudil. Další možností je prodloužení úložní doby zásilky, nebo vyslání blízké osoby na poštu s kódem.

Nic z toho ovšem neřeší situaci, do které se dostal pan Petr. "Zásilka byla uložena na pobočce nedaleko mého zaměstnání a já jel druhý den ráno na dovolenou. Měl jsem v zásilce věci, které jsem nutně potřeboval, a nestihl je vyzvednout," vysvětluje.

Českou poštu situace popsaná zákazníkem mrzí. "Rozhodně nebylo záměrem našemu klientovi ztížit převzetí balíku," reaguje Vysoudil a dodává, že takových případů, kdy dojde k nedoručení balíku kvůli nedostatku pracovníků, je menšina.

České poště nicméně stále chybí více než 1100 zaměstnanců, od začátku roku do konce dubna přitom nabrala 2868 lidí. Mezi nejvíce nedostatkové profese patří právě doručovatel balíků i listovních zásilek, řidič i pracovník na přepážce.

Ke konci dubna měl státní podnik 30 096 zaměstnanců. Podle tiskového mluvčí pošty Matyáše Vitíka nedostatek lidí souvisí s nízkou nezaměstnaností a donedávna také s nízkými platy, které pošta nabízela.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy