Synot neuspěl. Ministerstvo může rušit povolení pro hazard

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 2. 2015 16:38
Kompetenci ministerstva financí vůbec poprvé potvrdil Nejvyšší správní soud, který rozhodoval o situaci z Brna.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Sandra Štefaniková

Brno - Ministerstvo financí může rušit dříve vydaná povolení k provozování hazardních her, pokud se ocitnou v rozporu s novými vyhláškami obcí. Kompetenci ministerstva vůbec poprvé potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS), když zamítl kasační stížnost společnosti Synot Tip. Ministerstvo financí rozhodnutí soudu považuje za potvrzení, že postupuje správně. Synot Tip se chce odvolat.

"NSS neučinil nic jiného, než že dotáhl do důsledků to, co ve svých nálezech naznačoval Ústavní soud. Ministerstvo financí nesmí ignorovat zákaz provozování hazardních her, který na svém území stanoví obce obecně závaznou vyhláškou," uvedl soudce zpravodaj Tomáš Langášek.

Provozovatelé hazardních her museli podle Langáška s případným zrušením už udělených povolení počítat, loterijní zákon takový postup prý vždy umožňoval. Patří to k rizikům podnikání v tomto specifickém oboru, doplnil Langášek. Právo regulovat hazard včetně videoloterijních terminálů na svém území přiznal obcím v minulých letech sérií nálezů Ústavní soud.

"Uvedené rozhodnutí NSS je jen dalším z řady soudních rozhodnutí, které nás ubezpečuje v tom, že ministerstvo financí koná v mezích platného práva. MF se bude nadále snažit o co největší urychlení procesu rušení povolení k provozování terminálů, aby byla co v nejkratší době realizována vůle obcí," uvedl k rozhodnutí náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Ministerstvo financí se podle něj snaží obcím regulujícím na svém území hazard vycházet co nejvíce vstříc.

Podáme stížnost

Naopak Synot Tip s verdiktem nesouhlasí. "Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu na našem stanovisku nic nemění. Proti verdiktu podáme stížnost, případně se obrátíme na evropské soudy. Podobné výroky totiž podle našeho názoru nejsou v souladu s evropským právem," řekla mluvčí holdingu Synot Magda Pekařová.

Stížnost společnosti Synot Tip konkrétně směřovala proti rozhodnutí, jímž ministerstvo financí zrušilo dříve vydaná povolení k provozování terminálů ve Vranovské ulici v Brně. Ministerstvo své rozhodnutí opřelo jednak o to, že pro danou adresu správně nemělo povolení nikdy vydat, a to kvůli sousedství se základní uměleckou školou. Druhým argumentem byla obecně závazná vyhláška, jež zakázala provozování hazardu na celém území městské části Brno-sever, kam patří i Vranovská ulice.

Loni v prosinci se regulace hazardu v Brně ještě zpřísnila, město zakázalo hrací automaty na celém území. Vyhláška začala platit letos v lednu. Ministerstvo by mělo podnikům postupně odebrat licence na provoz přístrojů. Do té doby nesmí mít herny otevřeno v době školní docházky od 07:00 do 14:00. Většina z 29 městských částí zakazuje hazard zcela, jen některé výjimky povolují živé hry jako například karty nebo ruletu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy