Švýcarský parašutista skočil jako první na světě z letadla na solární pohon

ČTK ČTK
25. 8. 2020 14:05
Švýcarský parašutista Raphaël Domjan se v úterý zapsal do historie, když jako první skočil s padákem z letadla poháněného solárními panely. S odvoláním na organizátory skoku o tom informovala agentura Reuters.
Švýcarský parašutista Raphaël Domjan jako první skočil s padákem z letadla poháněného solárními panely.
Švýcarský parašutista Raphaël Domjan jako první skočil s padákem z letadla poháněného solárními panely. | Foto: ČTK

Domjan skočil z prototypu letadla na solární pohon v okamžiku, kdy dosáhlo výšky 1520 metrů nad zemí. Dvousedadlový stroj vzlétl s Domjanem a kopilotem z letiště v Payerne, asi 40 kilometrů jihozápadě od švýcarské metropole Bernu.

"Dnešek byl dnem mnoha 'poprvé', ale tím nejdůležitějším prvenstvím je, že poprvé někdo vyskočil z elektrického letadla. A to je něco, co změní budoucnost parašutismu," uvedl Domjan, který podle agentury Reuters při volném pádu dosáhl rychlosti 150 kilometrů za hodinu.

Cílem projektu SolarStratos je podle organizátorů propagace obnovitelné energie. V roce 2022 se chce tým pomocí letadla poháněného solární energií dostat až do výšky 20 000 metrů nad zemí, tedy do stratosféry.

Video: Gatesův start-up vyvinul supervýkonnou solární pec. Sní o těžkém průmyslu bez emisí

Gatesův start-up vyvinul supervýkonnou solární pec. Sní o těžkém průmyslu bez emisí | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
Další zprávy