Švýcarský parašutista skočil jako první na světě z letadla na solární pohon

ČTK ČTK
25. 8. 2020 14:05
Švýcarský parašutista Raphaël Domjan se v úterý zapsal do historie, když jako první skočil s padákem z letadla poháněného solárními panely. S odvoláním na organizátory skoku o tom informovala agentura Reuters.
Švýcarský parašutista Raphaël Domjan jako první skočil s padákem z letadla poháněného solárními panely.
Švýcarský parašutista Raphaël Domjan jako první skočil s padákem z letadla poháněného solárními panely. | Foto: ČTK

Domjan skočil z prototypu letadla na solární pohon v okamžiku, kdy dosáhlo výšky 1520 metrů nad zemí. Dvousedadlový stroj vzlétl s Domjanem a kopilotem z letiště v Payerne, asi 40 kilometrů jihozápadě od švýcarské metropole Bernu.

"Dnešek byl dnem mnoha 'poprvé', ale tím nejdůležitějším prvenstvím je, že poprvé někdo vyskočil z elektrického letadla. A to je něco, co změní budoucnost parašutismu," uvedl Domjan, který podle agentury Reuters při volném pádu dosáhl rychlosti 150 kilometrů za hodinu.

Cílem projektu SolarStratos je podle organizátorů propagace obnovitelné energie. V roce 2022 se chce tým pomocí letadla poháněného solární energií dostat až do výšky 20 000 metrů nad zemí, tedy do stratosféry.

Video: Gatesův start-up vyvinul supervýkonnou solární pec. Sní o těžkém průmyslu bez emisí

Gatesův start-up vyvinul supervýkonnou solární pec. Sní o těžkém průmyslu bez emisí | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy