Švýcaři pokutují bankovní giganty z Evropy i Spojených států kvůli kartelům

ČTK ČTK
21. 12. 2016 9:37
Pokuty v celkové výši 99 milionů švýcarských franků se týkají celkem čtyř kartelových případů z oblasti úrokových sazeb. Nejvyšší jednotlivou pokutu od úřadu dostala americká banka JPMorgan, a to ve výši 33,9 milionu švýcarských franků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Curych – Švýcarský antimonopolní úřad vyměřil několika bankám z Evropy a ze Spojených států pokuty v celkové výši 99 milionů švýcarských franků (2,5 miliardy Kč). Je to za kartelové dohody v oblasti úrokových sazeb, oznámil dnes úřad na internetových stránkách švýcarské vlády.

Pokuty se týkají celkem čtyř kartelových případů. Nejvyšší jednotlivou pokutu od úřadu dostala americká banka JPMorgan, a to ve výši 33,9 milionu švýcarských franků.

Banka JPMorgan podle úřadu provozovala v období od března 2008 do července 2009 kartel s britskou Royal Bank of Scotland (RBS) s cílem ovlivnit londýnskou mezibankovní sazbu LIBOR pro švýcarské franky. RBS se pokutě vyhnula, protože úřad o kartelu informovala.

Britská banka Barclays dostala pokutu 29,8 milionu franků za kartel v oblasti finančních nástrojů odvozených z úrokových sazeb eura. Za tento kartel dostaly menší pokutu i banky RBS a Société Générale.

Mezi bankami pokutovanými za další dva kartely byly například i Credit Suisse, Citigroup a Deutsche Bank.

 

Právě se děje

Další zprávy