Zoufalé kroky k záchraně: Ford prodává akcie Mazdy

Ekonomika Reuters Ekonomika, Reuters
18. 11. 2008 12:30
Americké automobilky prodávají podíly v japonských firmách
Ford prodává akcie Mazdy. Shání peníze na záchranu.
Ford prodává akcie Mazdy. Shání peníze na záchranu. | Foto: Miata

Detroit - Americké automobilky hledají elegantní řešení krize a peníze získávají, kde se dá. Druhá největší společnost - Ford Motor - prodá akcie Mazdy, General Motors totéž se svým podílem v Suzuki již udělal.

Ford akcie Mazdy prodá co nejdříve, pravědpodobně ještě dnes. Do jeho pokladny by tak mohlo přibýt až 543 milionů dolarů, ještě před časem se ale mluvilo o 850 milionech.

O zájemce však nouzi nemá. Kromě japonských obchodních domů Sumitomo a Itochu se hlásí také pojištovny, výrobce autodílů Denso i samotná Mazda. Ta už ohlásila, že odkoupí zpět 6,9procentní podíl za zhruba 186 milionů dolarů

Akcie v ní vlastní Ford od roku 1979. V roce 1996 převzal japonskou automobilku pod svou kontrolu a zachránil ji před bankrotem. Ve společnosti vlastní třetinový podíl.

GM prodal akcie Suzuki

Před pár dny prodal tříprocentní podíl v Suzuki největší konkurent Fordu, General Motors. Dostal za ně 230 milionů dolarů, což je podle analytika Buckingham Research Group Josepha C. Armatura zanedbatelná suma.

"GM potřebuje čtyři až pět miliard dolarů na poslední čtvrtletí neboli 1,5 miliardy na měsíc. Zisky z prodeje akcií Suzuki tak nepokryjí ani týden," okomentoval celou transakci.

Firma koupila dvacetiprocentní podíl v Suzuki v roce 1981, před dvěma lety ale větší část akcií prodala, takže jí do dnešního dne zbyla jen tři procenta.

Ztráty GM a Fordu nemizí

Americké výrobce automobilů silně zasáhla špatná situace na úvěrovém trhu a propad prodeje jejich vozů po celém světě. 

Elektromobil EV1 od firmy General Motors.
Elektromobil EV1 od firmy General Motors. | Foto: Wikimedia Commons

Ve třetím čtvrtletí vykázal GM ztrátu 2,5 miliardy dolarů. Na začátku příštího roku tak přijde o práci 3600 lidí a uzavřeno bude deset továren. 

Současně automobilka jedná o spojení s fondem Cerberus Capital Management, vlastníkem Chrysleru. Fúzi však zatím hatí problémy s financováním.

Ford Motor hospodařil ve třetím čtvrtletí s čistou ztrátou 129 milionů dolarů (asi 2,51 miliardy korun). Celkem ale utratil 7,7 miliardy dolarů provozní hotovosti a možná bude znovu propouštět.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy