Záchranné lano pro euro. Burzy míří strmě vzhůru

Karel Toman
6. 9. 2012 17:00
Evropská centrální banka spustí program neomezených nákupů dluhopisů periferních zemí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Frankfurt - Evropská centrální banka spustí program neomezených nákupů vládních dluhopisů periferních zemí eurozóny.

Nákup dluhopisů ale podmíní přijetím plnohodnotného programu makroekonomických změn, jakému se dosud zavazovaly všechny země, které čerpaly unijní pomoc.

Na tiskové konferenci ve Frankfurtu to řekl prezident ECB Mario Draghi. Program podle něj skončí, až bude dosaženo jeho cíle, který obecně definoval jako odstranění "neodůvodněně" vysokých úroků na dluhopisech jižních zemí eura, především Itálie a Španělska.

V reakci na detaily plánu hlavní indexy na Wall Street výrazně rostly - kolem páté našeho času, tedy asi dvě hodiny po Draghiho proslovu, to bylo zhruba o jedno a tři čtvrtě procenta. Burzovní index S&P 500 se držel na svém čtyřletém maximu.

Draghi: Záchrana stojí na dvou nohách

Svou pomoc ECB poskytne přes záchranné fondy EFSF a ESM, které ji striktně podmiňují reformami. Tím se tento záchranný plán podle Draghiho postaví na "druhou nohu". Odliší se tak od všech předchozích injekcí, kterými se ECB snažila zmírnit krizi eura v letech 2010 a 2011. To podle něj zaručuje mnohem větší šance, že tentokrát plán uspěje.

ECB bude nakupovat pouze dluhopisy s kratší než tříletou splatností. Program se podle Draghiho bude vztahovat na všechny budoucí případy zemí, které pomoc budou potřebovat, ale také na země jako Řecko nebo Portugalsko, které už záchranné programy čerpají. Na ty však pouze v případě, že to budou potřebovat při svém návratu na dluhopisové trhy.

Plán počítá také s "preventivním programem," který dodá úvěry zemi zažívající dočasné šoky. To je důležité hlavně pro Španělsko a Itálii, protože podle Economistu jim to může poskytnout peníze ECB, aniž by se tím odstřihly od finančních trhů.

Nákup dluhopisů bude takzvaně sterilizovaný, což znamená, že nenafoukne účetní knihy ECB, která tak jinými slovy říká, že nebude tisknout peníze a nezvýší tím riziko inflace.

ECB bude každý týden zveřejňovat, jak "dlouhé" dluhopisy a kterých zemí nakupuje a kolik jich drží. Sníží také nároky na to, jaká aktiva mohou vlády výměnou za dluhopisy vkládat jako takzvaný kolaterál neboli zástavu. Mohou jimi být nově například aktiva denominovaná v dolarech a jenech, ale držená vládami eurozóny.

Draghi během tiskové konference několikrát čelil dotazům, zda nákupem dluhopisů nepřekročí ECB svůj mandát. Fakt, že čtvrteční plán nepodpořil z celé bankovní rady jediný hlas, podle něj dává jasný signál, že tomu tak není. Zároveň to podle něj vylučuje dohady, že by pod jeho vedením ECB byla milosrdnější k jihu eurozóny, odkud jako Ital sám pochází.

Na strach je tu ECB, na reformy vlády

Draghi opakovaně zdůraznil, že dluhopisový trh eurozóny je dnes "ve všech směrech roztříštěný" a plný nerovnováh. Výše úroků na dluhopisech některých zemí podle něj plyne z neracionálního strachu a sebenaplňujících se proroctví trhů, a je tak do značné míry "neodůvodněná."

Příslib ECB k neomezenému nákupu dluhopisů má zjednodušeně řečeno vymazat právě tuto neopodstatněnou složku vysokých úroků na dluh periférie. Program podle Draghiho skončí, až se to povede, což je podle něj plně v mandátu ECB.

Tu část vysokých úroků, která už své objektivní ekonomické opodstatnění má ve vysokém zadlužení a nedostatku konkurenceschopnosti periferních ekonomik, musí podle něj snížit ona "druhá noha" - tedy makroekonomické reformy, kterými ECB nákup dluhopisů podmiňuje.

Podle Draghiho, který několikrát zopakoval, že euro je "nevratný" projekt, by měl program rozproudit měnové kanály, které právě kvůli zmíněným neodůvodněným nerovnováhám zatuhly. To by se podle něj časem mělo promítnout i do reálné ekonomiky tím, že se rozproudí úvěry. Ne však o moc, protože kvůli globálnímu zpomalení je poptávka slabá.

O finanční zdraví ECB se prý kvůli programu netřeba obávat, podle Draghiho drží k dnešnímu dni vládní dluhopisy v hodnotě jen kolem tří procent HDP eurozóny.

Jako možná slabina programu se může jevit, že podle všeho dopředu nepočítá s alternativou, že německý ústavní soud v Karlsruhe příští týden zamítne spuštění záchranného fondu ESM, přes který by pomoc měla proudit. Podle Draghiho se ale najdou nástroje, jak program i tak udržet v chodu.

Na otázku, zda se program podaří spustit do konce měsíce a pomoct z něj Španělsku, odpověděl Draghi, že to záleží na tamní vládě.

ECB nakonec ve čtvrtek svou klíčovou úrokovou sazbu nesnížila, protože zpomalení, kterým eurozóna prochází, už bankovní rada podle Draghiho zahrnula do snížení, které provedla začátkem června.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy