Za "pyramidu" dostal americký finančník 110 let

ČTK ČTK
15. 6. 2012 11:14
Allen Stanford připravil investory svými podvody o sedm miliard dolarů

Houston - Amerického finančníka Allena Stanforda odsoudil soudce federálního soudu v Houstonu na 110 let odnětí svobody.

Porota Stanforda již v březnu shledala vinným z jednoho z největších podvodů na principu pyramidové hry v americké historii. Dvaašedesátiletý texaský finančník tak stráví zbytek života ve vězení.

Stanford prostřednictvím svých finančních společností připravil investory podle státních zástupců svými podvody o sedm miliard dolarů (zhruba 142 miliard korun). Porota jej shledala vinným ve 13 ze 14 bodů obžaloby a rozhodla také, že může být zabaven jeho majetek ve výši určené soudem.

Odsouzen za „pyramidu"

Odsouzený finančník byl kdysi považován za jednoho z nebohatších lidí v USA, v roce 2010 však byl prohlášen úředně za nemajetného. Obviněn byl v roce 2009 a od té doby je ve vazbě.

Podle státních zástupců 20 let organizoval podvody typu "Ponziho systému" či "pyramidy", v nichž noví investoři platí výnosy dřívějším a bez jejich přílivu se systém zákonitě zhroutí.

Získané peníze Stanford používal pro svůj rozmařilý život a uplácel jimi regulační úřady, aby mohl pokračovat ve svých podvodech.

Lhal také investorům ve více než 100 zemích, když jim tvrdil, že jejich finanční prostředky byly investovány bezpečně do akcií, dluhopisů a jiných cenných papírů, zatímco je převáděl na své osobní účty.

O 40 let méně než Madoff

Stanford tak dostane o 40 let nižší sazbu než další podvodný finančník Bernard Madoff.

Ten byl v roce 2009 za pyramidové podvody odsouzen na 150 let a soud nařídil, aby se vzdal 171 miliard dolarů ze svého majetku, což byl dvojnásobek toho, co z podvodů získal.

Státní zástupce původně žádal pro Stanforda sazbu 230 let vězení. Stanfordovi obhájci se přimlouvali za trest tři až čtyři roky.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy