Z kriminálu na univerzitu. Hrobař Enronu přednáší etiku

Tereza Holanová Tereza Holanová
23. 3. 2012 16:12
Finanční šéf, který stál za pádem Enronu, studentům vysvětlil, že dodržovat pravidla nestačí

Boulder - Američtí studenti nemají o přednášky odborníků nouzi. Studentům University of Colorado-Boulder například tento týden vyprávěl o etice architekt jednoho z největších účetních skandálů v historii - Andrew Fastow, někdejší finanční šéf společnosti Enron.

Mladým lidem mimo jiné poradil, že by si neměli vystačit jen se slepým dodržováním pravidel. I to je podle něj může dostat za mříže. Kromě toho se snažil vysvětlit, proč se nadále považuje za poctivého člověka.

"Nemyslím si, že bych se dopustil podvodu. Pouze došlo k tomu, že jsme všechny obchody prováděli s cílem zkreslit výsledky naší firmy," prohlásil Fastow. Několikrát přitom zdůraznil, že po celou dobu dělal jen to, co bylo povolené. "Čím jsou ale pravidla nejasnější a složitější, tím více příležitostí máte," sdělil více než tisícovce posluchačů.

Zároveň na ně apeloval, aby se vyhnuli metodě mark-to-market, na níž byl Enron postavený. "Je to jako crack, nedělejte to," říká finančník, který v prosinci po více než pěti letech opustil kriminál.

Na univerzitě strávil Fastow necelou hodinu. Studenti se jej mimo jiné zeptali, kolik peněz mu za jeho někdejší kariéru v Enronu ještě zůstalo. "To vás vůbec nemusí zajímat," odpověděl jim bývalý finanční ředitel.

Vysokou školu kontaktoval Fastow sám, poté, co si na Bloombergu přečetl článek jejího děkana o tom, že by se měla posílit etická výchova.

Akciová bublina

Energetická skupina Enron patřila na přelomu tisíciletí k nejnadějnějším firmám ve Spojených státech. Později se ovšem ukázalo, že se jednalo o ukázkovou bublinu a že akcie byly vysoce nadhodnocené.

Zmíněný mark-to-market umožnil, aby skupina očekávané zisky zapisovala do rozvahy jako současné. Ke zkreslení účetnictví došlo i díky tomu, že veškeré dluhy schovával Enron do několika stovek jednotek speciálního užití, tedy firmiček, které založil pouze za tímto účelem.

Poté, co se provalily informace o skutečném stavu společnosti, proto došlo k poklesu hodnoty podniku o více než 99 procent. Tisíce akcionářů, mezi nimiž byli široce zastoupení i zaměstnanci Enronu, tehdy přišly o své celoživotní úspory.


 

Právě se děje

před 49 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy