Wal-Mart:Upíral přestávky, dostal pokutu

eko, ČTK
23. 12. 2005 9:28
San Francisco - Zhruba 172 milionů dolarů musí zaplatit největší světová maloobchodní společnost Wal-Mart Stores. Odškodné za protiprávní upírání přestávky na oběd zaplatí zhruba 116.000 bývalým i současným kalifornským zaměstnancům.

Rozhodl o tom v noci na dnešek kalifornský soud. Firma se proti rozhodnutí hodlá odvolat.

Na základě kalifornského zákona z roku 2001 musí mít zaměstnanci pracující minimálně šest hodin neplacenou 30minutovou přestávku na oběd. Pokud ji nedostanou, je jim zaměstnavatel povinen zaplatit jednu přesčasovou hodinu.

S žalobou přišla již v roce 2001 hrstka bývalých zaměstnanců společnosti z oblasti San Franciska. K soudu se však obvinění dostalo až po čtyřech letech právních rozepří. Během té doby firma vypracovala vnitřní audity, které podle názoru právních zástupců žalující strany ukázaly, že věděla o tom, že v mnoha případech neposkytuje pauzy na oběd.

Společnost Wal-Mart čelí v USA kvůli nedodržování pravidel na pracovišti zhruba 40 žalobám. Firma již za 50 milionů dolarů urovnala hromadnou žalobu v Coloradu, která obsahovala podobná obvinění jako kalifornský případ, napsala agentura AP.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 1 hodinou

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy