Vznikla největší burza na obou stranách Atlantiku

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
15. 2. 2011 15:52
Deutsche Börse a NYSE Euronext ohlásily spojení. Řídit jej budou akcionáři z Německa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York, Frankfurt - Jediný kolos působící na obou stranách Atlantiku dnes dojednáním fúze vytvořili dosud konkurenční provozovatelé burz.

Německá Deutsche Börse, která má burzu ve Frankfurtu, se po dlouhém jednání spojuje s NYSE Euronext, která provozuje akciovou burzu v New Yorku a trhy v Amsterodamu, Bruselu, Lisabonu a Paříži.

Fúzí vznikne největší burzovní operátor na světě se dvěma sídly - v New Yorku a ve Frankfurtu. Kontrolu budou mít nad sjednocenou firmou akcionáři Deutsche Börse.

Plán však budou muset posvětit regulační orgány v Unii i Spojených státech.

Sloučený podnik zatím oficiálně nemá nové jméno, informované zdroje ale minulý týden uvedly, že pravděpodobný název bude DB NYSE Group. Firma bude registrována v Nizozemsku. Šéfem nového podniku bude nynější výkonný ředitel NYSE Euronext Duncan Niederauer, zatímco výkonný ředitel Deutsche Börse Reto Francioni se ujme funkce předsedy správní rady.

 

Transakce bude provedena výměnou akciových podílů, a to tak, že každá akcie NYSE Euronext se změní na 0,47 akcie nového podniku. Akcie Deutsche Börse se budou za akcie sloučeného podniku měnit v poměru jedna ku jedné.

 

Firmy předpokládají, že fúze jim umožní ročně ušetřit asi 300 milionů eur (asi 7,3 miliardy Kč) na takzvaných synergiích. To jsou činnosti, které se v současné době překrývají, a díky fúzi je tedy bude možné sjednotit. Část duplicitních aktivit se zruší.

 

Firmy o plánu sloučení informovaly minulý týden, tehdy ale pouze uvedly, že jsou v pokročilé fázi jednání. Na podobném kroku se minulý týden dohodla Londýnská akciová burza (LSE) s kanadskou společností TMX. Ta provozuje akciovou burzu v Torontu.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Kadeřábek přihrál na gól Hoffenheimu při remíze ve Wolfsburgu

Český fotbalový reprezentant Pavel Kadeřábek se v dohrávce 5. bundesligového kola podílel na gólu Hoffenheimu, jenž remizoval 1:1 ve Wolfsburgu. Domácí zůstali v sezoně neporaženi, ale nevyužili šanci posunout se na třetí místo tabulky.

Kadeřábek asistoval u vedoucí trefy Hoffenheimu už v 6. minutě. Dlouhým centrem ho v rohu pokutového území našel Benjamin Hübner a český fotbalista hlavičkou nabil Sebastianu Rudymu na krásný volej. Domácí vyrovnali o půl hodiny později po hezké kombinační akci na levém křídle, kterou zakončil prudkou střelou z úhlu Admir Mehmedi.

Wolfsburg je po třetí remíze za sebou s devíti body v tabulce osmý, Hoffenheimu patří jedenáctá pozice.

před 1 hodinou

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy