Vuitton se brání: Dost bylo padělků!

Adam Junek
12. 6. 2006 0:01
New York - Žaloby kvůli padělání slavných módních značek se množí. Největší módní dům světa se nyní pustil do boje s gigantem světového maloobchodu.

Francouzský koncern LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, který sdružuje desítky slavných značek, podal žalobu na americký řetězec Wal-Mart. A důvod? "Prodáváte padělky našich kabelek Fendi, jako by byly pravé. Ke všemu za pětinovou cenu," tvrdí se v žalobě.

Za tři stovky namísto za tisíc

Kromě toho má Wal-Mart ve svém řetězci Sam's Club prodávat také nepravé klíčenky nebo peněženky, stěžuje si LVMH. Řetězec se zatím podle zpravodajského serveru BBC News nevyjádřil.

Francouzská firma cituje v žalobě příklad kabelky, kterou Wal-Mart prodává za necelých tři sta dolarů. Přtiom originál stojí bezmála tisícovku. LVMH tak požaduje náhradu škody a zničení všech nelegálních výrobků.

Padělky jsou tradičně bolestivým místem velkých módních domů. Tradičně se vyrábějí v asijských zemích a prodávají se na tržištích. Thajsko je tak například proslulé pro zdařilé napodobeniny výrobků Diesel, v Číně zase frčí ze sportovních značek Puma a na tržištích lze pořídit hodinky jakékoliv značky - ať už návrhářské nebo profesionální hodinářské manufaktury za zlomek ceny.

Při své návštěvě Číny před dvěma lety si tak například na šanghajské tržnici zakoupil Giorgio Armani hodinky své značky téměř k nerozeznání podobné originálu asi za pět set korun. Cena těch pravých by se pohybovala okolo deseti tisíc. Návrhář tenkrát prohlásil, že je polichocen, jak zdařilý padělek to je.

V hledáčku je i Carrefour

Jiní návrháři tak shovívaví nejsou, protože jim takto ucházejí tržby a zisky. A navíc se stále častěji zdařilé falzifikáty objevují i v kamenných obchodech, kde zákazníci více věří, že jde o originály a ke všemu za rozumnou cenu. A módní koncerny se začínají bránit.

Letos tak už například společnost LVMH zakročila za pomoci právníků proti francouzskému řetězci Carrefour, protože měl prodávat ve svých čínských pobočkách padělky značek, na něž má ochrannou známku Vuitton.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Finalisty volby do Rady ČT doplní právník Mann, který čelí kárné žalobě

Finalisty sněmovní volby čtveřice členů Rady České televize doplní právník Michael Mann nominovaný spolkem Rugby Spirit Brno. Z původně přihlášených adeptů ho v úterý vybral v tajném hlasování volební výbor, který má na starosti média. Mann ve skupině finalistů nahradil Jiřího Grunda, který začátkem května z osobních důvodů z volby odstoupil.

Mann v současnosti čelí kárné žalobě za své výroky v souvislosti s kauzou nenávistných facebookových komentářů pod fotografií první třídy teplické ZŠ Plynárenská, do které chodily zejména romské a arabské děti. Advokát Mann v soudním řízení zastupuje muže, který pod příspěvek napsal "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!".

Na adresu výroku Mann uvedl, že se jedná o typický černý humor. "Než jsem převzal zastoupení a viděl to na internetu, tak jsem se tomu zasmál," řekl v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Podle České advokátní komory tím porušil povinnost advokáta. "Kárný žalobce viní JUDr. Manna především z toho, že některými výroky v rámci rozhovoru pro server iRozhlas porušil povinnost činit v souvislosti s výkonem advokacie projevy věcné a střízlivé a že tímto svým chováním snížil důstojnost advokátního stavu," uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková.

Zdroj: ČTK , Domácí
Aktualizováno před 17 minutami

Bulharský prezident jmenoval svého spolupracovníka Janeva šéfem dočasné vlády

Bulharský prezident Rumen Radev jmenoval svého blízkého spolupracovníka Stefana Janeva šéfem dočasné vlády, která má zemi dovést k předčasným volbám. Prezident dekretem zároveň rozpustil parlament a vypsal nové volby na 11. července, oznámily tiskové agentury.

Jednašedesátiletý Janev byl vicepremiérem a ministrem obrany v kabinetu, který Radev jmenoval v roce 2017, připomněla agentura Reuters. Hlavním úkolem dočasné vlády bude zvládnout pandemii covidu-19 a zajistit čestné volby, dodala.

V Bulharsku se konaly parlamentní volby 4. dubna a výsledkem byl velmi rozdrobený zákonodárný sbor. Sestavit novou vládu se nepodařilo.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Majitel Zásilkovny zvýšil ve čtvrtletí tržby o 163 procent na miliardu

Skupina Packeta, která provozuje službu Zásilkovna, zvýšila v prvním čtvrtletí tržby o 163 procent na 1,09 miliardy korun. Počet přepravených zásilek v době koronavirových uzávěr obchodů stoupl o 158 procent na 16,9 milionu. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Zvyšoval se počet výdejních míst skupiny, za první tři měsíce letošního roku vzrostl jejich počet o téměř 1000 na více než 6800, z toho 4650 bylo v České republice. K rekordním výsledkům Packety podle výkonné ředitelky Simony Kijonkové výrazně přispěly všechny trhy, na kterých skupina působí. Vedle Česka rostla v Německu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku i na Slovensku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výbuch ve Vrběticích znehodnotil okolní pozemky a znemožnil jejich využití, obce žádají stamilionové kompenzace

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, žádají stát o odškodnění v řádu stovek milionů korun. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl v úterý novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák.

Přímé škody na majetku obcí Vlachovice, Haluzice a Lipová a města Slavičína se podle něj pohybují okolo 80 milionů korun. Další škody způsobené obcím a obyvatelům odhadl na stovky milionů korun. Nároky by se podle Polčáka mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují. "Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu," uvedl Polčák.

Dosud obdrželi v roce 2015 pouze obyvatelé tří dotčených obcí odškodnění 3100 korun, a to za evakuaci po explozích. "Náležitém u odškodnění bránilo provádění záchranných prací, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle," uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce dále požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti viníci tragédie, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. Požadují zabezpečení hloubkového pyrotechnického průzkumu na zasažených pozemcích. "Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí," řekl Polčák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy