Vstup Facebooku na burzu udělá ze zaměstnanců milionáře

ČTK ČTK
2. 2. 2012 12:35
Nejštědřeji se vedení podniku v minulosti chovalo k programátorům
Foto: Facebook

New York - Chystaný příchod největší světové sociální sítě Facebook na burzu udělá z tisícovky jejích zaměstnanců dolarové milionáře.

Ti současní i bývalí totiž získávali za své služby firmě akcie, které v minulosti nebyly obchodovatelné, ale zaměstnanci vždy počítali s tím, že jednoho dne se tak stane. Píše o tom britský deník Daily Mail.

"Lidé vždycky dávali dohromady seznamy nápadů a věcí, který by chtěli uskutečnit a nyní toho budou schopni," cituje deník nyní již bývalého zaměstnance Facebooku, který do firmy nastoupil v roce 2005.

Jeho samotného prý zajímá především výlet do kosmu za 200 tisíc dolarů, tedy zhruba čtyři miliony korun, který nabízí společnost Virgin Galactic. Hodnotu svých akcií přitom odhaduje na zhruba 50 milionů dolarů, tedy téměř jednu miliardu korun.

Jedna skupina zaměstnanců sociální sítě prý již organizuje velkou expedici do Mexika zaměřenou na památky mayské civilizace. Dovolit si ji přitom budou moci zejména první zaměstnanci společnosti, které také čeká největší zbohatnutí.

Akcie dostali i řadoví pracovníci

Z prudkého nárůstu vlastního bohatství se ovšem budou moci těšit i "obyčejní" programátoři, obchodní zástupci či další běžní zaměstnanci. K platu rovněž dostávali i akcie.

Počet zaměstnanců Facebooku se od roku 2008 rozrostl z 800 až na současných 3000. Na více než jeden milion dolarů si po vstupu firmy na burzu přijde zhruba tisícovka z nich.

Lou Kerner ze společnosti Liquidnet odhaduje, že jedna akcie bude mít cenu zhruba 40 dolarů, přičemž celkem jich bude existovat 2,5 miliardy. Tržní hodnota firmy tak má činit zhruba 100 miliard dolarů (téměř dva biliony korun).

Nejštědřeji se vedení podniku v minulosti chovalo k programátorům. Bývalý zaměstnanec tvrdí, že například v roce 2009 firma nabídla programátorům s 15letou pracovní praxí nákup zhruba 65 000 akcií po šesti dolarech.

Po směně akcií v poměru 5:1, která se odehrála v říjnu 2010, mohou nyní tito programátoři nakoupit celkem 325 000 akcií, což jim při následném prodeji za 40 dolarů za jednu akcii přinese zisk 13 milionů dolarů (přes 240 milionů korun).

Podíl času stráveného na sociálních sítích
Podíl času stráveného na sociálních sítích | Foto: comScore, InvestičníWeb.cz

Podle dalšího ze zaměstnanců, který si přál zůstat v anonymitě, nebylo nijak výjimečné, když vedení nabídlo některým manažerům až 100 000 akcií naráz.

Oživení pro obchodníky s luxusem 

Na novou vrstvu milionářů už se připravují firmy v americkém Sillicon Valley, kde Facebook sídlí. "Celá řada z nich se stane multimilionáři ve 30 letech, ale žít budou až do stovky," říká nejmenovaný investiční poradce ze San Ramon v Kalifornii.

Příliv tolika nových milionářů bude pro místní společnosti znamenat vítané oživení, především pak pro realitní makléře a prodejce aut.

Z takového vývoje ale budou těžit i charitativní organizace, kterým se dostane mnoha nových a zejména bohatých dárců. "Když takto naráz zbohatnete a držíte tak atraktivní aktiva, je nejlepší čas začít s filantropií," řekl televizi MSNBC expert na charitu Rob Mitchell.

Vítanou finanční injekci získá i kalifornská státní pokladna, která momentálně zeje prázdnotou. Na kapitálových daních si po vstupu Facebooku na burzu přijde na stovky milionů dolarů. Vzhledem k rozpočtovému deficitu ve výši 9,2 miliardy dolarů jde bezpochyby o vítaný příspěvek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy