Volný obchod je na cestě do krematoria

Adam Junek
24. 7. 2006 18:20
Ženeva - Levnější zemědělské výrobky ani nižší cla na průmyslové zboží nebudou. Kvůli USA zkrachovala jednání Světové obchodní organizace.
Šéf WTO a bývalý evropský komisař Pascal Lamy
Šéf WTO a bývalý evropský komisař Pascal Lamy | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pět let jednali představitelé 149 členských zemí WTO o snížení dotací pro zemědělce v rozvinutých zemích a snížení cel na průmyslové výrobky v rozvojových zemích, což by podle odhadů Světové banky přineslo oživení globálního obchodu o 96 miliard dolarů ročně. Vůle států ustoupit ze svých pozic a nechránit tak domácí trh však byla mizivá a šéfovi WTO Pascalu Lamymu došla trpělivost. Jednání dnes byla odložena na neurčito.

Čas uplynul

"Jednání zkolabovala a odkládají se na neurčito," řekl dnes novinářům Kamal Nath, indický ministr průmyslu a obchodu, po jednání zástupců šesti obchodních mocností. Spojené státy, Evropská unie, Japonsko, Austrálie, Indie a Brazílie měly po dva dny za úkol "odbrzdit" zablokované rozhovory, které stály zejména na ochotě Evropy a Ameriky snížit dotace pro zemědělce.

Co znamená "odloženo na neurčito"? "Měsíce, ale třeba i roky," tvrdí Nath. "Všichni doufáme, že kolo není zcela mrtvé, ale je někde mezi intenzivní péčí a cestou do krematoria," doplnil indický ministr.

"Musely by se vyjednat nové pozice, cíle, prostě všechno. Šance uzavřít toto kolo jednání s jakýmkoliv úspěchem vyžadovalo, aby bylo uzavřeno ještě do konce července, aby se stihly všechny technické procedury. Američané mají totiž mandát jen do poloviny příštího roku, pak by jakoukoliv dohodu musel schvalovat Kongres, a ten by to téměř jistě neudělal," vysvětlil v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz Martin Tlapa, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Ještě před pondělním kolapsem odhadoval šance na úspěch na pouhých deset procent.

Podle dostupných informací z jednání zablokovali dohodu američtí vyjednávači. Susan Schwabová, která delegaci vede, totiž nehodlala ustoupit z amerického návrhu z října loňského roku ještě více snížit podpory pro zemědělce, které podle názoru WTO poškozují volný obchod. Američané slíbili pokrátit podpory o 60 procent.

Postoj Schwabové překvapil především proto, že na nedávném jednání rozvinutých států a Ruska v rámci G8 v Moskvě americký prezident George W. Bush sliboval, že Spojené státy udělají vše pro to, aby jednání neskončila fiaskem.

Naopak evropský komisař pro obchod Peter Mandelson byl ochoten ještě ustoupit, přestože právě Evropské unii nejvíce hrozilo, že si vytáhne "Černého Petra" a bude za toho, kdo jednání paralyzoval. Napovídá tomu zejména postoj Francie, která se rozhodla za své zemědělce, největší příjemce peněz unijní kasy, tvrdě bojovat. Na její straně ale bylo kromě jižních států nebo Polska překvapivě také Irsko.

Evropa slíbila snížit dotace o 39 procent. Rozvojové země požadovaly 54 procent a Mandelson chtěl ustoupit. Sliboval si od toho vůli Brazílie a Indie podstatně snížit vysoká dovozní cla na průmyslové výrobky. Což ostatně jejich zástupci také na současných jednáních naznačili.

"Nechci se pouštět do hry na viníka, ale všichni něco položili na stůl, včetně Evropské unie, jen jeden stát tak neučinil," potvrdil Nath.

Schwabová se bránila, že nikdo nechtěl udělat pořádný ústupek, aby se jednání pohnula kupředu. "Jediné co bylo patrné, že všichni chtějí alespoň jakousi verzi "odtučněného Dauhá". A o to nestojíme," uvedla po jednáních.

Evropě hrozí žaloby

Navíc při snižování dotací nejde o celý balík podpor pro zemědělce, který v Evropě ročně činí asi 40 miliard eur. Krátily by se jen takzvané "trh narušující" subvence, tedy asi jen desetina celkových podpor.

Pascalu Lamymu dal nedávný summit, na kterém se setkal s Angelou Merkelovou, Tonym Blairem či generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem, naději, zřejmě marnou
Pascalu Lamymu dal nedávný summit, na kterém se setkal s Angelou Merkelovou, Tonym Blairem či generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem, naději, zřejmě marnou | Foto: Reuters

"Pro Evropu je krach nebezpečný i proto, že když se bude jednat za několik let, bude muset ustoupit více. Také se nyní dají čekat žaloby na evropské dotace u WTO od jednotlivých rozvojových zemí, které s nimi zatím čekaly na výsledky současného kola jednání," uvedl Tlapa, který se chystal na další ženevská jednání na konci tohoto týdne. Ta jsou však již patrně bezpředmětná.

Napadeny budou pravděpodobně například podpory pro producenty škrobu.

Že Spojené státy nestojí příliš o dohodu na mnohostranné úropvni, ukázala i jejich vyjednávání s jednotlivými státy o separátních dohodách o volném obchodu, jaká nyní například vedou s Jižní Koreou.

"Taková jednání jsou jednodušší. I Evropská unie uvažuje o podobných dohodách například s Ruskem, Ukrajinou či právě Jižní Koreou," uvedl Tlapa. Unie však podle něj čekala na výsledky takzvaného katarského kola.

Krach jednání nejvíce zasáhne nejméně rozvinuté státy. Ty měly podle předběžných dohod vyjednánu doložku nulových cel, která by jim umožnila vstup na vysoce konkurenční trhy rozvinutých ekonomik.

Neúspěch navíc dále poškodí image Světové obchodní organizace, která bude vypadat jako bezzubý sněm vyjadnávačů, který se není schopen na ničem dohodnout. Již předešlé kolo, kterému se říká uruguayské a odehrávalo se ještě na bázi Všeobecné dohody o clech (GATT), skončilo nevalným úspěchem.

Táhlo se od roku 1986 a po dlouhých tahanicích skončilo až v roce 1993 s mnohem slabšími výsledky, než si státy na počátku jednání slibovaly.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy