Volkswagenu propadl zisk o 86 procent, dolů šla i Škoda

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
29. 10. 2009 12:16
Firma je ale na rozdíl od některých jiných automobilek stále v zisku
Podle ředitele ruské divize Škody Auto Petra Janeby chce automobilka letos v Rusku prodat 35.000 aut, zatím jich během devíti měsíců prodala 25.345.
Podle ředitele ruské divize Škody Auto Petra Janeby chce automobilka letos v Rusku prodat 35.000 aut, zatím jich během devíti měsíců prodala 25.345. | Foto: Reuters

Wolfsburg - Největší evropské automobilce Volkswagen se ve třetím čtvrtletí propadl čistý zisk o 86 procent. Svůj podíl na tom nese i pětiprocentní pokles prodeje vozů Škoda, která do skupiny Volkswagen patří.

Hospodářské výsledky vydal Volkswagen dnes ráno. Škoda se tak chystá udělat odpoledne.

Podle výsledků hospodařila celá skupina VW od července do září s čistým ziskem 172 milionů eur (asi 4,49 miliardy korun). To je meziroční propad zhruba o 86 procent.  Provozní zisk činil „pouze" 278 milionů eur, což je propad o 81 procent. Tržby klesly o 10,3 procenta na 26 miliard eur.

Výsledky zaostaly za odhady trhu. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že provozní zisk bude činit 415 milionů eur. Firma zároveň potvrdila předchozí odhad celoročního poklesu zisku.

„V propadu je celý sektor, není to nic, co by šlo mimo trend," sdělil deníku Aktuálně.cz analytik společnosti Atlantik finanční trhy Petr Sklenář. Cenu akcií společnosti to proto podle něj neovlivní.

Bentley prodal o polovinu méně limuzín

"Tržby celé skupiny v roce 2009 budou nižší než v předchozím roce, a to hlavně kvůli slabšímu odbytu," píše se ve čtvrtletní výsledkové zprávě firmy.

Za prvních devět měsíců tržby celé skupiny meziročně klesly o 9,7 procenta na 77,2 miliardy eur. Automobilka od ledna do září v celém světě prodala téměř 4 789 milionu vozů, což je meziroční pokles o 0,2 procenta.

České Škodě Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, prodej klesl o pět procent na 504 625 vozů. O více než 11 procent klesl prodej vozů Seat, což je i jedna z hlavních příčin, proč se Volkswagenu vedlo tak špatně.

Problematicky se vyvíjelo také hospodaření superluxusní značky Bentley, kde odbyt klesl o 46,9 procenta na 3313 kusů. Naopak odbyt osobních vozů Volkswagen se meziročně zvýšil o 7,5 procenta na téměř 3 021 milionu kusů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy