Vlastníkovi Prazdroje se loni dařilo: Zisk rostl o 12 %

ČTK ČTK
24. 5. 2012 13:15
Klesající odbyt v Evropě nahrazují pijáci piva v Africe a jižní Americe

Londýn - Zisk a tržby globální pivovarnické skupiny SABMiller se za poslední finanční rok zvýšily o více než deset procent.

Mateřská společnost Plzeňského Prazdroje uvedla, že ke zlepšení jí dopomohl silný růst v Africe a Latinské Americe.

Zisk před zdaněním, splátkou úroků a odpisy (EBITA) se za rok do konce března zvýšil o 12 procent na 5,6 miliardy dolarů (113 miliard korun). Tržby druhého největšího výrobce piva na světě vzrostly o 11 procent na 31,4 miliardy USD. Odbyt piva očištěný od jednorázových změn se zvýšil o tři procenta.

Výsledky SABMilleru posílil silný odbyt na latinskoamerických trzích Kolumbie a Peru a v afrických zemích jako Tanzanie a Zambie. Společnost vytváří 70 procent svého zisku na dynamicky rostoucích rozvojových trzích, což ji do určité míry chrání před útlumem na trzích vyspělého světa, kde se spotřebitelé snaží šetřit.

Evropa pije stále méně

Šéf SABMilleru Graham Mackay uvedl, že jeho skupina působí ve vícerychlostním světě. Nejlépe si vedou Latinská Amerika s Afrikou, Asie si udržuje růst, zatímco situace na trzích Evropy, Severní Ameriky a Austrálie je obtížnější.

Evropa trpí poklesem odbytu, jehož dopad ještě prohlubují časté slevové akce. Americká ekonomika si vede lépe, ale na trhu piva se to nepromítá, zatímco australský trh není v takovém útlumu a trend je zde mírně příznivý, řekl Mackay. Podle něj bude v tomto roce situace zhruba podobná, náklady na suroviny se ale o něco zvýší.

SABMiller vznikl sloučením jihoafrické společnosti SAB a americké Miller a byl světovou pivovarskou jedničkou, dokud v roce 2008 nevznikla skupina Anheuser-Busch InBev. Vedle Plzeňského Prazdroje a jeho značek Pilsner Urquell, Gambrinus, Velkopopovický Kozel a Radegast vlastní SABMiller také například slovenské pivovary Šariš a Topvar.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Který pivovar je vaším oblíbeným?

 

Právě se děje

před 53 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy