Váš dluh budeme dále kupovat, slíbila Čína eurozóně

Tereza Holanová Tereza Holanová
15. 2. 2012 11:00
Investice do eurozóny by měly vzrůst na bilion dolarů, očekávají profesoři v Číně
Foto: Thinkstock

Peking - Evropské dluhopisy budeme nadále kupovat, slíbila Čína. Evropané by ale pro nás měli vytvořit atraktivnější investiční prostředí. Podle agentury Reuters to ve středu oznámil guvernér Lidové banky Číny Čou Siao-čchuan.

Své prohlášení vydal poté, co Čínu navštívili prezident EU Herman von Rompuy a předseda Evropské komise José Barroso.

Guvernér zároveň zdůraznil, že čínská pomoc není, to co eurozónu spasí. "Jakoukoliv větší roli v řešení dluhové krize bude hrát Mezinárodní měnový fond a  Evropský fond finanční stability," komentoval Siao-čchuan.

Čínské investice rostou

Přesná částka, kterou Čína eurozóně prozatím půjčila, není známá. Analytici ovšem předpokládají, že se jedná zhruba o čtvrtinu celkových devizových rezerv. To by bylo 800 miliard dolarů (15,24 bilionu korun).

Podle indexu Capitel´s Dragon se evropské dluhopisy staly pro Čínu v loňském roce hlavní investicí. Jak uvádí CNN, Čína měla loni do eurozóny poslat až 10,4 miliard dolarů (198 miliard Kč), tedy dvakrát více než o rok dříve.

Z výzkumu čínských univerzit vyplývá, že v následujících deseti letech Čína investuje v Evropě bilion dolarů (přibližně 19 bilionů Kč). "Pravděpodobně se ale bude jednat spíše o přímé investice do evropských podniků než o přímé skupování vládních dluhopisů," uvádí děkan jedné z ekonomických univerzit v Pekingu.

Snažit se musí i Evropa

Guvernér zároveň vyslal signál, že snažit se bude muset i eurozóna. Evropané podle něj musí začít tvrdě pracovat, aby čínský kapitál nalákali.

"Lidová banka Číny vždy udržovala s Evropskou centrální bankou silnou spolupráci, navzájem si v mnoha ohledech pomáháme. Současná opatření ECB proto mají naši otevřenou podporu," doplňuje bankéř.

Ten věří, že aktuálně navrhovaná dohoda o fiskální unii výrazně podpoří finanční stabilitu v měnové unii a umožní ozdravit veřejné finance jednotlivých zemí.

Jak připomíná Reuters, Čína, která drží zahraniční rezervy ve výši 3,2 bilionu dolarů, se zatím zdráhá jasně slíbit, jak přesně eurozóně pomůže.

Siao-čchuan připustil, že Čína a další rychle rostoucí ekonomiky jako Brazílie, Rusko nebo Indie vyčkávají na správný čas, kdy se vydají na pomoc eurozóně. "Na schůzi G20 jsme Evropě slíbili, že se množství evropského dluhu, který držíme, v době krize nesníží," uvedl Siao-čchuan.

Van Rompuy na slova guvernéra reagoval slovy, že si evropští politici čínské důvěry vysoce cení, a slíbil provést všechny nezbytné kroky k tomu, aby se stabilita eurozóny udržela. Barroso ale zároveň připustil, že vyřešení problémů potrvá, protože "toto není sprint, ale maraton."

 

Právě se děje

před 7 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy