Vánoční výprodeje v USA vrcholí

ČTK, eko
24. 11. 2005 9:22
New York - Výprodeje v USA vrcholí, obchody nabídnou od pátku výjimečné slevy.

Na 130 milionů Američanů, tedy 45 procent veškeré populace země, vyrazí o nadcházejícím víkendu do obchodů využít největší výprodejní akce roku. Zcela výjimečné slevy trvající jen několik hodin nabídnou obchodníci v pátek už časně ráno. Tak jako každoročně i letos se očekává, že zákazníci vezmou obchody útokem.

Velké obchodní řetězce, stejně jako značkové prodejny a obchody s elektronikou či nábytkem, otevřou podle tradice v pátek po Dni díkůvzdání v pět nebo šest hodin ráno. Mimořádné slevy, často v řádu mnoha desítek procent, potrvají jen zhruba do poledne, kdy už stejně zpravidla bývá cenově nejvýhodnější zboží rozebrané. Lákavé, i když už ne tak vysoké slevy budou pokračovat i po zbytek dne a celou sobotu a neděli.

Pro pátek po dnešním Dni díkůvzdání, kdy v USA začíná sezona vánočních nákupů, se vžilo označení černý pátek, protože se obchodníci poprvé v roce dostávají do zisku, neboli do tzv. černých čísel. Tradičně jde o vůbec největší útraty Američanů za celý rok, i když v poslední době černému pátku úspěšně šlape na paty poslední předvánoční sobota.

Národní federace maloobchodu (NRF) odhadla, že v listopadu a prosinci, tedy v čase vánočních nákupů, Američané utratí téměř 440 miliard dolarů, což je o šest procent více než loni. Prodeje v posledních dvou měsících roku tvoří pětinu celoročního maloobchodního obratu USA, uvedla NRF.

Tvrdá konkurence a původní obavy, že vyšší životní náklady, zejména dražší energie a benzin, se odrazí v nižším spotřebitelském zájmu, přivedly letos některé obchodníky k dosud ojedinělému kroku: nečekají na páteční ráno, ale výprodeje zahájí už těsně po dnešní půlnoci. "Znamená to, že jsou letos obchodníci nervóznější? Naprosto jistě," řekl v televizi CNN šéfanalytik společnosti pro výzkum trhu NPD Group Marshal Cohen.

Podle něho není daleko doba, kdy se černý pátek stane čtyřiadvacetihodinovou záležitostí nebo kdy výprodeje začnou už ve čtvrtek na Den díkůvzdání. Jeho úvahám dává za pravdu rozhodnutí společnosti Kmart, že své obchodní domy s vánočními slevami otevře ještě dnes večer.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy