V kauze daňových úniků čelí problému Deutsche Bank

Tereza Holanová Tereza Holanová
5. 4. 2013 19:54
Podle německých médií banka v Singapuru pomohla více než 300 společnostem
Deutsche Bank
Deutsche Bank | Foto: Reuters

Berlín - Prestižní finanční instituce Deutsche Bank pomohla více než třem stovkám společností přelévat peníze do daňových rájů. V rámci speciálního investigativního vyšetřování to napsal deník Süddeutsche Zeitung.

Největší německá banka k tomu podle redakce využila svoji pobočku v Singapuru.

Deník se odvolává na materiály mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), které ve čtvrtek zveřejnilo informace o více než stovce tisíc daňových úniků.

Podezřelá jména

Na odklánění peněz se měla podílet více než stovka konzultantů Deutsche Bank Singapore za pomoci sítě Portcullis TrustNet. Nejčastěji zaměstnanci zakládali svým klientům offshorové společnosti na Britských Panenských ostrovech a v dalších daňových rájích, tvrdí německý list.

Většina těchto nově vytvořených podniků přitom měla na první pohled neobvyklá jména. Například "Vzrušující výnosy a.s." nebo "Úžasná příležitost s.r.o.".

To nápadně připomíná "Raptory", které v podobných destinacích před více než deseti lety provozovala dnes už zkrachovalá energetická skupina Enron.

Finanční touhy splníme, peníze nepereme

"Deutsche Bank nenabízí žádné daňové poradenství ani služby, které by podnikům pomáhaly s registrací v daňových rájích," reagoval mluvčí banky ve Frankfurtu nad Mohanem. Finanční dům se podle něj naopak drží striktních pravidel, aby praní peněz zabránil.

Seriózně o zemích, které bývají tradičně považované za daňové ráje, přitom banka píše třeba na adrese dboffshore.com. Zde inzeruje své služby na Mauriciu či Kajmanských ostrovech.

Mauricius například prezentuje jako ostrov, který nabízí "politickou a ekonomickou stabilitu, vysoce respektovaná pravidla regulace a daňově neutrální prostředí". Vhodný je podle webu pro klienty z Asie, Středního východu a Afriky.

Zákazníky zde Deutsche Bank také láká na "širokou škálu profesionálních služeb, které budou nejlépe vyhovovat jejich finančním cílům".

V daňových rájích si podnikatelé ve většině případů zakládají „jednotky speciálního užití" (SPV - special purpose vehicle). To znamená firmičky, do kterých může majitel schovat jak vysoké zisky (pokud je nechce danit), tak naopak dluhy, které by mu jinak kazily výsledek hospodaření.

Vytvářet tyto SPV pomáhala podle dat ICIJ kromě Deutsche Bank také švýcarská UBS. Podle investigativního dokumentu se podílí na daňových únicích 2900 podniků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Barmská vojenská junta propustila stovky politických vězňů

Barmská vojenská vláda propustila stovky politických vězňů ze známé rangúnské věznice Insein, čemuž předcházel tlak ze strany Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média. Mezi propuštěnými je i mluvčí strany bývalé disidentky a poté i barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a také komik známý pod pseudonymem Zarganar.

Několik minut po pondělním proslovu šéfa barmské junty Min Aun Hlaina státní televize oznámila, že propuštěno bude na základě amnestie podložené humanitárními důvody více než 5600 lidí, kteří byli zatčeni nebo hledaní kvůli svému podílu na protestech proti poslednímu vojenskému převratu.

Propuštění vězňů popisují někteří aktivisté jako trik armády, jak očistit vlastní mezinárodní pověst poté, co ASEAN přikročil k velmi neobvyklému kroku, když vyloučil vůdce junty ze svého příštího summitu. Zvláštní zpravodaj OSN pro Barmu Tom Andrews na twitteru propuštění vězňů uvítal, ale řekl, že především bylo šokující už samotné jejich zadržení.

"Junta propouští politické vězně v Barmě ne proto, že by změnila svou podstatu, ale kvůli tlaku," upozornil Andrews. Reuters připomíná, že junta od únorového puče propustila vězně už několikrát.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy