USA podpořily Francouze, Tošovský má smůlu

pat
20. 9. 2007 9:59
Strauss-Kahn vypovídá před radou MMF

Washington - Souboj o post šéfa Mezinárodního měnového fondu se mění ve formalitu. Bývalý francouzský ministr financí Dominique Strauss-Kahn dnes předstoupí před radu MMF, aby jí představil své plány, o jeho úspěchu už je však fakticky rozhodnuto.

Strauss-Kahna, který je oficiálním kandidátem Evropské unie, ve středu podpořily Spojené státy. Ty mají společně s EU dostatečnou hlasovací sílu, aby Francouze do čela fondu prosadily.

Americký ministr financí Henry Paulson ve středu naléhal na členy rady MMF, aby pro Strauss-Kahna hlasovali.

"Spojené státy ho podporují, protože věříme, že se zasadí o zásadní reformy, které jsou pro budoucnost fondu nezbytné," uvedl podle agentury Reuters Paulson.

Před radou fondu vystoupil tento týden i další kandidát na post šéfa organizace, bývalý guvernér České národní banky Josef Tošovský. Toho navrhlo Rusko.

Kandidaturu Tošovského však nepodpořila ani Česká republika, která stejně jako ostatní členské státy EU stojí za společným kandidátem Bruselu.

Podle nepsané dohody obsazuje post šéfa MMF Evropa, zatímco místo prezidenta Světové banky obsazují Spojené státy. Těm se letos podařilo do čela této instituce s pomocí Evropy prosadit svého kandidáta Roberta Zoellicka.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy