USA ožívají, ekonomika rostla rychleji, než se čekalo

Karel Toman
28. 1. 2011 16:51
Největší ekonomika světa v posledním čtvrtletí 2010 nabrala dech růstem o 3,2 % HDP
Foto: Reuters

Washington/Praha - Největší ekonomika světa v posledním čtvrtletí roku 2010 nabírá dech.

Růst táhla především domácí spotřeba Američanů, která v tomto období rostla meziročně o 4,4 procenta - nejrychleji za poslední čtyři roky.

O rovných deset procent se ve stejném období zvýšil i americký export, posilovaly i útraty firem do vybavení a softwaru. 

To vše dává naději na silnější růst i v roce 2011, zvláště když vládní stimulační výdaje do ekonomiky vloni ustaly. Přitom v roce 2009 zažily USA meziroční propad HDP o 2,6 procenta, což byl nejhorší výsledek za 60 let.

Nejlepší kvartál za celý rok

Podle amerických úřadů rostlo v posledním čtvrtletí loňského roku americké HDP meziročně o 3,2 procenta. To je nejenom zlepšení oproti růstu 2,6 procenta o čtvrtletí dřív, ale vůbec nejlepší hodnota za celý rok.

"Světlým bodem růstu amerického HDP na konci roku 2010 byla určitě jeho struktura," zhodnotil dnešní čísla ekonom ČSOB Jan Čermák.

Po třech kvartálech, kdy byl růst založený jenom na domácích faktorech od masivního doplňování zásob a vysokých útrat domácností, podpořených vládními stimuly, začal ekonomiku konečně výrazně posilovat i zahraniční obchod.

"Jednoduše Amerika již nehrála roli 'globálního dovozce v poslední instanci', ale přenechala ji zemím přezdívaným zkratkou BRIC  - Brazílie, Rusko, Indie, Čína," shrnul Čermák.

Experti navíc odhadují že silná domácí spotřeba, která tvoří 70 procent veškeré ekonomické aktivity USA, poroste po celý rok oproti loňsku o 3,2 procenta. To by byl dvojnásobek celkového tempa růstu domácí spotřeby za celý letošní rok.

Nezaměstnanost je ale pořád vysoká

Export zmíněným desetiprocentním růstem ve čtvrtém kvartálu výrazně předstihl růst o 5,8 procent ve čtvrtletí třetím.

Jan Čermák z ČSOB ale upozornil i na možné slabé stránky jinak dobrých zpráv.  Růst spotřeby šel podle něj v USA i tentokrát ruku v ruce s poklesem úspor. A s ohledem na solidní růst byl pro něj  zklamáním  i vývoj nezaměstnanosti, která je, a podle něj asi i dlouho bude, stále velmi vysoká.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy