Ukrajinský hacker se v USA doznal v kauze s kradenými tiskovými zprávami

ČTK ČTK
16. 5. 2016 21:25
Skupina hackerů podle prokuratury získala přístup k více než 150 000 firemních tiskových zpráv. Díky tomu, že dotyční znali obsah tiskových zpráv ještě před jejich zveřejněním, měli možnost reagovat dřív než ostatní účastníci akciového trhu. Do počítačových systémů firem, které měly tiskové zprávy připravené ke zveřejnění, se skupina dostala prostřednictvím takzvaného phishingu, tedy podvodné metody pro získávání citlivých dat.
Foto: Shutterstock

Newark (USA) - Ukrajinský hacker se v pondělí před soudem v USA přiznal k účasti v mezinárodní síti, jejíž členové využívali kradené tiskové zprávy k vlastnímu obohacení při obchodování na burze. Hrozí mu až 20 let vězení. Celá skupina si takto vydělala zhruba 30 milionů dolarů (716,5 milionu Kč), uvedla agentura AP. Vinu přiznali ještě další tři lidé spojení s tímto podvodem.

Osmadvacetiletý Vadym Jermolovyč z Kyjeva čelí před soudem ve východoamerickém Newarku obvinění z krádeže totožnosti s přitěžujícími okolnostmi a ze zločinného spolčení za účelem počítačového pirátství. Před soudem se dnes přiznal, rozsudek má padnout 22. srpna.

Jermolovyč je jedním z lidí, které loni v srpnu zatkly úřady v USA a na Ukrajině. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) viní kromě této skupiny dalších 23 osob a společností v USA a v Evropě.

Skupina podle americké prokuratury získala přístup k více než 150 000 tiskových zpráv, které měly zveřejnit služby pro rozesílání tiskových zpráv Marketwired sídlící v Kanadě, PR Newswire se sídlem v New Yorku a Business Wire ze San Franciska. Díky tomu, že dotyční znali obsah tiskových zpráv ještě před jejich zveřejněním, měli možnost reagovat dřív než ostatní účastníci trhu.

Takzvaný insider trading neboli zneužití neveřejných informací patří k nejzávažnějším prohřeškům při obchodování na burze.

Obžalovaní využili zhruba 800 tiskových zpráv dřív, než se dostaly na veřejnost. Do počítačových systémů firem, které měly tiskové zprávy připravené ke zveřejnění, se skupina dostala prostřednictvím takzvaného phishingu, tedy podvodné metody pro získávání citlivých dat. Hackeři pravidelně dostávali podíl ze zisku.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy