Třicítka vyspělých zemí Západu je v recesi, tvrdí OECD

Ekonomika Ekonomika
13. 11. 2008 12:08
Organizace snížila odhad růstu pro příští rok pro eurozónu, USA i Japonsko

Paříž - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) snížila odhad ekonomického růstu eurozóny i Spojených států pro letošní poslední čtvrtletí. Celý blok 30 členských zemí OECD se podle ní navíc již propadl do recese.

"V roce 2009 organizace předpovídá pokles HDP členských zemí o 0,3 procenta, přitom nejvýznamnější by měla být kontrakce v USA na úrovni 0,9 procenta. Organizace taktéž uvedla, že riziko ještě většího propadu hospodářského výstupu je velmi vysoké," uvádí analytik společnosti Colloseum Boris Tomčiak.

Evropské hospodářství podle organizace v posledním kvartálu poklesne o jedno procento oproti původně udávanému růstu o 0,8 procenta, americké se propadne dokonce o 2,8 procenta. Do recese by se v prvním čtvrletí příštího roku mělo dostat i Japonsko, které podle OECD zaznamená zpomalení růstu o 0,4 procenta.

Skupina vyzvala vlády vyspělých zemí k fiskálním stimulům v jejich státech a to i pokud jsou silně zatíženy břemenem veřejného dluhu. "Tato potřeba je možná naléhavější v zemích s omezeným prostorem pro uvolňování měnové politiky a kde jsou automatické stabilizační prvky relativně slabé, a to jsou USA a Japonsko," cituje agentura Reuters hlavního ekonoma OECD Jorgen Elmeskov.

V případě eurozóny je podle něj situace o něco příznivější. "V měnové politice tam ještě stále zbývá trocha munice," domnívá se. Evropská centrální banka před týdnem snížila svou základní úrokovou sazbu o polovinu procenta na výsledných 3,25 bodu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 56 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy