Transněfť má ropu pro Česko už jen na tři dny

Ekonomika Ekonomika
9. 4. 2012 20:10
Už minulý týden se spekulovalo, že Rusko v dubnu dodá do ČR o 80 procent ropy méně
Pohonné hmoty. Ilustrační foto
Pohonné hmoty. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Ruský monopolní přepravce ropy, společnost Transněfť, má pro Českou republiku zásoby ropy pro přepravu ropovodem Družba už jenom na tři dny. Ruské ropné firmy podle Reuters nepředložily novou žádost o dodávky pro české zákazníky.

Potvrzují se tak spekulace z minulého týdne, podle nichž Rusko v dubnu dodá do České republiky asi o 80 procent ropy méně, než je obvyklý objem. Podle odborníka z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by však situace neměla znamenat pro české firmy žádný problém.

"Nikoho (v dodávkách) neomezujeme. Oni ale nezpracovávají (žádosti)," cituje agentura Reuters mluvčího Transněfti.

Hlavní ropné společnosti v Rusku začaly v minulých letech ropu z ropovodu Družba odklánět. Nový terminál Usť-Luga na pobřeží Baltského moře jim přitom umožnil odklánět od ropovodu z dob komunismu ještě větší množství.

"I kdyby se objevily nějaké technické problémy v dodávkách ropy z ropovodu Družba, je možné celou dodávku vykrýt alternativní cestou ropovodem z Terstu," řekl ČTK Pavel Šenych z oddělení plynárenství a kapalných paliv MPO.

Reuters s odkazem na obchodníky na trhu s ropou uvádí, že Rusko za prvních osm dubnových dní dodalo do České republiky jen kolem 60 000 tun ropy. To je sotva 15 procent obvyklého množství.

Plán se může změnit

Zdroje z trhu minulý týden avizovaly, že výrazné snížení dodávek ropy přes ropovod Družba by mohlo Českou republiku donutit k razantnímu zvýšení nákupu dražší ropy ze středomořských přístavů.

Krácení dodávek ropy z Ruska by v ČR měla pocítit Česká rafinerská, jejímž většinovým vlastníkem je Unipetrol. Jeho mluvčí ale už minulý týden řekl, že rafinerie žádný nedostatek ropy nepociťuje.

Rusko mělo za celé druhé čtvrtletí do České republiky dodat 1,2 milionu tun ropy, což by byl pouze nepatrný pokles proti 1,25 milionu tun v prvním čtvrtletí.

Plán se teď ale může razantně změnit, pokud se dodávky za duben skutečně výrazně sníží a nižší budou i v dalších měsících. Rusko ale podle zdrojů krátí dodávky i Polákům a Němcům.

Hlavními klienty Transněfti pro nákup ropy přes ropovod Družba jsou firmy Rosněfť a Lukoil. Každá z nich měsíčně dostává pro přepravu do České republiky asi 500 000 tun ropy. Příděl pro Gazprom Něfť činí zbylých asi 200 000 tun, zdroje ale tvrdí, že firma jedná o zdvojnásobení objemu ropy přepravované Družbou, aby výpadek v dodávkách částečně kompenzovala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy