Toyota se vrátila k zisku. Výrobním vadám navzdory

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 5. 2010 17:02
Prezident Toyoty už prý vidí mezi mraky prosvítat sluníčko
Američané a Evropané o Toyoty stojí méně, automobilku zachraňuje poptávka v Asii
Američané a Evropané o Toyoty stojí méně, automobilku zachraňuje poptávka v Asii | Foto: Reuters

Tokio - Největší automobilka na světě - japonská Toyota - se v uplynulém roce vrátila k zisku. Za loňský fiskální rok, který skončil v březnu, vykázala zisk 229 miliard jenů (zhruba 45,6 miliardy korun). To je pochopitelně, oproti roku 2008, kdy skončila ve ztrátě 437 miliard jenů, o poznání lepší výsledek.

Japonské automobilce se podařilo vrátit k zisku i přes sérii svolávacích akcií, které následovaly po objevení výrobních vad na brzdách, plynových pedálech a dalších součástech vozů v několika modelech Toyoty. Do servisů tak muselo na deset milionů vozů.

Vyšší prodeje v Asii, nižší v USA a v Evropě

„Silná bouře ještě nekončí, ale skrz mraky už začíná prosvítat sluníčko," řekl prezident Toyoty Akyo Toyoda na tiskové konferenci, během prezentace výsledků firmy za poslední čtvrtletí a uplynulý fiskální rok.

Od března 2009 do března 2010 se Toyotě podařilo prodat 7,24 milionu vozů, což je o 330 tisíc víc, než v předešlém fiskálním období.

K největšímu navýšení prodeje došlo v Japonsku a na dalších asijských trzích. Ve Spojených státech a Evropě naopak prodej Toyot klesl o 114 resp., o 204 tisíc automobilů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy