To nejlepší z Microsoftu a Nokie? Velká hazardní hra

ČTK ČTK
3. 9. 2013 17:50
Americký softwarový gigant Microsoft koupil od finské společnosti Nokia mobilní divizi.
Šéfové společností Nokia a Microsoft - Stephen Elop a Steve Ballmer
Šéfové společností Nokia a Microsoft - Stephen Elop a Steve Ballmer | Foto: Reuters

Helsinky - "Je to smělý krok do budoucna - získají na něm zaměstnanci, akcionáři i zákazníci obou společností," řekl šéf Microsoftu Steve Ballmer, když tento americký softwarový gigant oznámil, že od finské společnosti Nokia koupí její hlavní divizi mobilních telefonů.

Od akvizice si slibuje posílení podílu Microsoftu na trhu mobilních telefonů a zvýšení zisků na tomto poli. Převzetí aktivit Nokie podle Ballmera umožní plně využít potenciál operačního systému Windows a nabídnout nové telefony "spojující to nejlepší z Microsoftu a to nejlepší z Nokie".

"Od Microsoftu je to velká, ale nezbytná hazardní hra," říká k transakci analytik Geoff Blaber ze společnosti CCS Insight. "Po letech neúspěchů se systémem Windows Mobile Phone firma přeřazuje na jiný rychlostní stupeň a ujímá se kontroly nad softwarem i hardwarem," dodává.

Obchod za 140 miliard korun

Za nákup zaplatí Microsoft 5,44 miliardy eur (zhruba 140 miliard korun). Samotná divize přijde podle agentury AP na 3,79 miliardy eur. Dalších 1,65 miliardy eur vynaloží Microsoft za desetiletou licenci na užívání patentů Nokie, kterou bude moci později prodloužit. V rámci transakce získá Microsoft mimo jiné značku Lumia.

Microsoft doufá, že transakci dokončí začátkem příštího roku. Cena akcií Nokie po zveřejnění dohody stoupla o 47 procent.

Generální ředitel Nokie Stephen Elop, který do čela firmy přišel v roce 2010 právě z Microsoftu, přejde po dokončení transakce zpět do americké firmy. Podle některých analytiků by se dokonce mohl stát novým šéfem Microsoftu. Spolu s ním tam odejdou další vysocí manažeři a celkem asi 32 tisíc - tedy více než třetina - zaměstnanců Nokie.

Obě firmy se v poslední době snaží přizpůsobit své aktivity měnícím se podmínkám na trzích. Už dva roky je Microsoft softwarovým partnerem někdejší jedničky globálního trhu mobilních telefonů. V posledních letech finská firma výrazně ztrácí pozice na klíčovém poli chytrých telefonů a ani spojenectví s Microsoftem nepřineslo kýžený obrat.

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows využívá většina osobních počítačů. V poslední době však firma zaostává za konkurenty jako Apple nebo Google, kteří ji předstihli v orientaci na stále populárnější tablety a chytré telefony.

Podobný krok jako Microsoft již dříve učinil konkurent Google, který je autorem operačního systému Android pro mobilní telefony a tablety. Firma loni dokončila převzetí výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolarů (244 miliard korun).

Bývalá jednička zaspala

Microsoft si převzetím jádra Nokie dramaticky vylepší pozici na trhu, který je nyní pro technologické společnosti zásadní, protože mobilní zařízení vytlačují z trhu klasické osobní počítače.

Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale loni sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finské společnosti se stále příliš nedaří na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Apple a Samsung.

Celosvětový prodej chytrých telefonů v letošním druhém čtvrtletí poprvé překonal prodej běžných mobilních přístrojů bez operačního systému. Podle výzkumné společnosti Gartner prodej smartphonů meziročně vzrostl o 46,5 procenta na 225 milionů. Prodej běžných mobilů se naopak propadl o 21 procent na 210 milionů.

Nokia sice v posledním čtvrtletí svůj prodej smartphonů značky Lumia výrazně zvýšila, stále to však bylo méně, než se čekalo. Také ztráta Nokie se zřetelně snížila, třebaže tržby firmy se meziročně propadly zhruba o čtvrtinu a celkový prodej telefonů jí klesl o 27 procent.

Nokia tak stále neprokázala, zda byl správný odvážný tah z roku 2011, kdy svůj vlastní software pro chytré telefony Symbian nahradila nevyzkoušeným softwarem od Microsoftu Windows Phone. Nokia po Elopově nástupu snižovala náklady a rozprodávala majetek, aby získala čas na oživení a návrat na výsluní.

Zbytek finské firmy bude řídit člen její správní rady Risto Siilasmaa. Nokia bude mezitím hledat nového šéfa.

Nového ředitele nyní hledá rovněž Microsoft. Ballmer totiž minulý měsíc oznámil, že do roka odejde ze své funkce. Kandidátem na jeho nástupce by podle agentury DPA mohl být Elop.

Nokia sídlí ve finském městě Espoo. "Pro mnoho Finů, včetně mne, jsou telefony Nokia součástí prostředí, ve kterém jsme vyrůstali. Řada prvních reakcí na tuto dohodu bude emocionální," řekl k prodeji divize mobilních telefonů finský ministr zahraničního obchodu Alexander Stubb.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy